GüncelKültür&Sanat

29. Tiyatro Ödülleri’nde ‘Gomidas’ en iyi yapım seçildi

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından seçilen tiyatro ödülleri belirlendi. Yolcu Tiyatro’nun yapımı ‘Gomidas’ oyunu en iyi yapım olarak seçildi

Tiyatro Ödülleri, bu yıl salgın nedeniyle 2020-2022 aralığını dahil edecek şekilde belirlendi. 29. Tiyatro Ödülleri’nde Yolcu Tiyatro yapımı ‘Gomidas’ en iyi yapım seçildi. Ödüllerin tamamı, tek kişilik oyunlara verildi. Handan Salta, Hasibe Kalkan, Mehmet Konuk, Tuba Aksu Şener, Yusuf Dündar ve Zerrin Yanıkkaya’dan oluşan jüri, Şahika Tekand’ın kaleme aldığı ve Studio Oyuncuları yapımı olarak Yiğit Özşener’in performansıyla sahnelenen ‘Aşınma’yı en iyi metin seçti.

Eleştirmenler, En İyi Yapım Ödülü’nü açıkladıkları gerekçeli kararlarda şu ifadeleri kullandı:

“Yürüdüğü yolun çoğunu bu topraklarda adımlamış, şimdilerde dünyaca ünlü bir etnomüzikolog olarak tanınmasına karşın çileli hayatının her adımında kendini yapayalnız hissetmiş, Anadolu’nun Mozart’ı olarak değerlendirilen bir müzisyenin hikâyesini anlatan ‘Gomidas’ oyunu yılın yapımı ödülüne layık görülmüştür. Oyun tiyatro yapmanın çılgınlık derecesinde güvencesiz bir iş olduğunu bile bile, hâlâ tabu sayılan bir meselenin üstündeki örtüyü çekiştirmeye cesaret ederken, performansın sahnelendiği mekân da seyirciyi sürekli olarak hatırlamaya davet etmektedir. Fehmi Karaarslan ve kırk kişilik koronun uyumlu performansı seyirci üzerinde büyüleyici bir etki yaratmış, böylece konusu, mekânı, yarattığı atmosfer, müzik ve iki dilde sahnelenen yapısı ile geçtiğimiz iki sezonun en iyisi olarak değerlendirilmiştir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu