Güncel

Agrobay işçileri direnişlerinin 43. gününde Ankara’da Bayburt Holding önünden seslendi

Sendikalı oldukları için işten çıkartılan Agrobay işçileri direnişlerinin 43. gününde Agrobay Seracılık’ın bağlı olduğu Bayburt Holding önünden seslendi.

Tarım İşçileri Sendikası’na (Tarım-Sen) üye olan Agrobay Seracılık’ta çalışan 2’si mühendis 39 kişinin tazminatsız bir şekilde işten atılmaları üzerine başlattıkları direniş 43. gününde devam ediyor.

İşçiler, bugün Agrobay Seracılık’ın bağlı olduğu Ankara’daki Bayburt Holding önünde gerçekleştirdikleeri eylemde yaşadıkları haksızlıkları anlattı.

Eylemde konuşan bir işçi, “Hep ezmiş ya, bir şey bilmediğimizi zannediyorlar. Diyorlar ki işçilerin beynini sendika yıkadı. Sendika yasal değil mi? Siz onların kafasına uydunuz diyorlar. Hayır biz kendimiz karar verdik. Bizden önce 6, 7 yıl çalışmış arkadaşlarımız var. Onlar hep çıktılar gittiler emeklerinin karşılığını alamadılar. Biz de 14 yıl çalıştık, sendikaya üye olursak hakkımızı alırız dedik. Hakkımızı hala alamadık buralardayız” ifadelerini kaydetti.

‘Türkiye’de işçilerin yüzde 14’ü sendikalı. Neden?’

Konuşan bir işçi iki yırtık bel fıtığı olduğunu belirtirken doktorun kendisine bu yırtıkların ağır kaldırmaktan meydana geldiğini söylediğini ifade etti. Serada çalışırken sürekli kendi çalışma alanı dışında çalıştırıldıklarını ifade eden işçi kendilerine kum, 75 metre demir taşıttırıldığını ifade etti:

“Arzu Hanım işçiler başımın tacı demesin, sen bizi Ağustos maaşımızı yatırmadan çöp gibi işten attın. Burdan da Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum. Sendika haksa neden benim e-devletimde gözüküyor? Türkiye’de işçilerin yüzde 14’ü sendikalı. Neden? İşte bu patronlar yüzünden. Ben 5 gün sendikalıydım 6. gün işten çıkarıldım.”

‘Arzu Hanım yüreği varsa işçilerin çadırına gelsin bizimle konuşsun’

Konuşan işçi, orada çalışan arkadaşlarının baskı alında çalıştırılmaya devam ettiğini, bu baskılardan işçilerin iş bıraktığını söyledi. İşçi Agrobay Seracılık’ın sahibi Arzu Şentürk’e, “Arzu Hanım bizi 20 yıldan beri tanıyor. Yüreği varsa Agrobay’ın önünde bizim çadırımız var. Gel bizim karşımıza” ifadeleriyle seslendi.

‘Güvenceli çalışma koşulları için örgütlendiğimiz için işten atıldık’

İşten atılan mühendislerden biri maaşı ödenmeyen, maaşı ödenmediği için evindeki elektrik faturasını bile ödeyemeyen işçilerin olduğunu duyduğunu ve buna duyarsız kalmayarak güvenceli çalışma koşullarının oluşması için sendikaya üye olduğunu söyledi. Sendika’dan haberdarlardı. 22 Ağustos’ta benim çıkışım yapıldı.

‘Trafikten men edilmiş bozuk servislere bindirildik’

Konuşan bir başka işçi maaşları düzenli yatmadığı ve promosyon paraları yatırılmadığı, 1 gün bile izin alsalar 1 haftalık tatilleri yandığı için sendikaya üye olduklarını belirtti. Kendilerinin İstanbul’dan alınan ve trafikten men edilmiş servislerle işe bırakıldığını belirten işçi arabaların bozuk olduğunu ve birkaç defa kaza riski yaşadıklarını ifade etti.

‘3 yıl sigortasız çalıştırıldım’

18 yıllık çalışmasının 3 yılında sigortasız çalıştırıldığını söyleyen bir işçi, “Arkadaşlarımız sendikaya üye oldular, 5 kişiyi işten çıkarttılar. Biz de onlara yardıma gittik. Ertesi gün bizi de işten çıkarttılar. Emekli olmama bir buçuk yıl kalmıştı. Arzu bize hakkımızı vermeden bu işi bırakmayacağız” dedi.

İşçiler eylemden sonra Meclis’e gitti

Eylemden sonra Meclis’e giden işçiler vekillerle görüştü. İşçiler vekillere sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıklarını iletti ve durumlarını anlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu