Güncel

Alican Önlü Elazığ’daki hak ihlallerini sordu

HDP Dersim milletvekili Alican Öncü Elazığ E Tipi ve Elazığ 1 No’lu Hapishane’de yaşanan hak ihlalleri ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

H.Merkezi:  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Elazığ E Tipi Cezaevi ve Elâzığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerinin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırması talebinde bulundu.

Önlü önergesinde, tutukluların İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi’ne gönderdiği mektuplarda yer alan bilgileri paylaştı. Önlü, tutukluların can güvenliklerinin olmadığını ifade ederek, güneşi görmelerinin dahi engellendiğini belirtti.

Çıplak arama işkencesi

Önlü, tutukluların hapishane yönetimiyle yaptıkları tüm görüşmelerin de sonuçsuz bırakıldığını belirterek, “İnsan hakları savunucuları başta olmak üzere tüm kurum ve kişilere harekete geçme çağrısında bulunmuşlardır. Tek kişilik hücrelerde yasal herhangi bir dayanak olmamasına rağmen ‘güvenlik’ gerekçesi adı altında ‘bilgi edinme’ haklarının ihlal edildiğini, yasaklı olmamasına rağmen birçok dergi ve kitabın bilinçli bir şekilde verilmediğini, Kürtçe yayınlar için tercüman parası istendiğini belirtmektedirler. Yine mektuplarda tutukluların haftalık 10 kişiyle en az 3 saatlik sohbet hakkının da personel yetersizliği nedeniyle engellendiği belirtilmektedir. Yapılan yer değiştirme taleplerinin her seferinde keyfi gerekçelerle reddedildiğini belirten tutuklu ve hükümlüler 8 saatlik havalandırma haklarının da ellerinden alındığını belirtmektedirler. İnsanlık onuruna aykırı olan ‘çıplak arama’ dayatmasını kabul etmedikleri için birçok tutuklu ve hükümlünün zorla tek kişilik hücrede tutulduğunu, bunların birçoğunun yaşlı ve hasta olduğunu ve darp ve kötü muameleyle karşı karşıya kaldıkları belirtilmektedir” dedi.

İhlaller önlensin

Önlü, Elazığ E Tipi Hapishanesi ve Elâzığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlalleri ve sorumluluğu bulunan idari personelin tespiti ile gerekli önlemlerin alınması amacıyla bir Meclis araştırması yapılmasının elzem olduğunu kaydetti.

Önlü, aynı konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi de verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu