DünyaEmekGüncel

Almanya Nürnberg’te işçiler eylemde

Avrupa'da yükselen enflasyona karşı bir çok ülkede işçiler greve çıkıyor.

Nürnberg: Almanya’nın da bir çok yerinde işçi grevleri devam ediyor. Bayern eyaletinde, uzun süredir devam eden uyarı grevleri sonuç vermeyince, işçiler sokağa indi.  Nürnberg şehrinde farklı fabrikalardan IG Metall işçileri bir araya gelerek uyarı grevi yaptılar.

Sabah vardiyasında çalışan işçiler saat 09’da makineleri durdurup kendi fabrikaları önünden yürüyüşe geçtiler. ZF, MAN, BOSCH, GRUNDIG ve SİEMENS’in farklı fabrikalarından binlerce işçi pankartları ve bayraklarıyla leistritz fabrikası önünde toplandılar. %8 yani Almanya’daki enflasyon kadar zam isteyen sendika temsilcileri haftaya tam gün grev yapacaklarını söylediler.

Çeşitli bölgelerden işçi temsilcileri yaptıkları konuşmalarda savaş ve krizin faturasını ödemeyeceğiz dediler. Yarın Stuttgart’da ve haftaya Perşembe günüde Nürnberg’de yeniden iş bırakma eylemlerinin yapılacağını duyuran sendika temsilcileri, güçlü ve coşkulu katılımdan dolayı tüm işçilere teşekkür ettiler. ATİF İG Metal işçilerinin de aktif olarak katıldığı miting yaklaşık olarak iki saat sürdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu