GüncelKültür&Sanat

Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden videolu bir açıklama yapan Böcek, Sansürle gündeme gelen Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi. Kararı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sanal medya hesabından duyurdu. Böcek açıklamasında, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum” dedi.

Ne olmuştu?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen iki kamu emekçisinin adalet mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeselinin Altın Portakal Film Festivali’nde seçkiden çıkarılmasının ardından festivalden çekilen jüri üyeleri, filmin geri alınması kararından sonra geri dönmüştü.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeseli “FETÖ propagandası yaptığı” iddiasıyla hedef alan bir açıklama ile festivalden çekilme kararını duyurdu. Ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı festival ile ilişkisini kestiğini duyurarak, tahsis edilen salonu vermeyeceklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu