Güncel

Ankara Kadın Platformu’ndan 25 Kasım çağrısı

Ankara Kadın Platformu, gerçekleştirdiği basın toplantısında 25 Kasım çağrısı yaptı. Kazanılmış hakları savunma vurgusu yapan platform, "Haklarımız ve hayatlarımıza sahip çıkmak için sokaklarda olacağız" dedi.

Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kadınların, kazanılmış haklarına yönelik saldırılar karşısında eşitlik kavgasını büyüteceklerini söyleyen Emine Ayyıldızlı, “Ankara’daki tüm kadınları 25 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Kolej Meydanı’nda buluşmaya; savaşa, krize yoksulluğa ve erkek-devlet şiddetine karşı bir arada olmaya çağırıyoruz” dedi.

Kadınların kazanılmış haklarının gasp edilmeye çalışıldığının vurgulandığı açıklamada, kayıt dışı, güvencesiz, düşük ücretli ve esnek çalışma koşullarında yoğun emek sömürüsüne maruz kaldığı ifade edildi.

İktidarın İsrail ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini devam ettirdiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Sınır ötesi operasyonlar ile yayılmacı bir dış politika izlemeye devam ediyor. Barışın sesini susturmak için Kürt halkına yönelik operasyonlarını sürdürüyorken Hrant Dink’in katili Ogün Samast ve kadın katilleri iyi halden tahliye ediliyor. 2 Temmuz Madımak Katliamı davası zaman aşımından düşürülüyor, katilleri serbest kalıyor. Ancak hayatlarını savunan kadınlar, hasta tutsaklar ve siyasi kadınlar cezaevinde tutulmaya devam ediliyor. Hasta tutsaklar özgür kalana, kadın düşmanları, katiller cezalarını çekene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bu büyük baskı, korku ve yıldırma politikalarına rağmen biz kadınlar barışın, adaletin ve direnişin sesi olmakta ısrarcı olacağız. Savaşa karşı bir araya geleceğiz; barışın sesini büyüteceğiz.”

Açıklamada yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“Bizi hapsetmeye çalıştıkları bu karanlığı aydınlatmak için, haklarımız ve hayatlarımıza sahip çıkmak için bu 25 Kasım’da da sokaklarda olacağız. Ankara’daki tüm kadınları 25 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Kolej Meydanı’nda buluşmaya; savaşa, krize yoksulluğa ve erkek-devlet şiddetine karşı bir arada olmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu