DünyaGüncel

ARTSAKH | 93 günlük ablukanın bilançosu

Artsakh (Dağlık Karabağ) Hükümeti abluka altındaki 93 günle ilgili bir güncelleme yayınladı.

Bir grup sözde ekolojist Azerbaycanlı’nın 12 Aralık 2022’de Laçin Koridoru’nu kapatarak Arstakh halkını abluka koşullarına mahkum etmesinin üzerinden üç ay geçti. Kuşatma nedeniyle Artsakhlı 120.000 sivil temel gıda, ilaç, gaz ve elektrik yokluğu yaşıyor.

Artsakh (Dağlık Karabağ) Hükümeti abluka altındaki 93 günle ilgili bir güncelleme yayınladı.

Artsakh’ın tüm tıbbi tesislerinde planlanan ameliyatların askıya alınması nedeniyle yaklaşık 850 kişi gerekli tıbbi tedaviyi alma fırsatından mahrum kaldı.

Bugün itibariyle 169 hasta, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğu ve refakatiyle uygun tıbbi bakım almak üzere Artsakh’tan Ermenistan’a nakledildi. Kızılhaç’ın ambulansı olmaması ve hastaları sadece sıradan bir araçla taşıyabilmesi nedeniyle, Azerbaycan’ın Artsakh ambulanslarının hareketini engellemesi nedeniyle yatması gereken hastaları taşımak mümkün değil.

755 ticari kuruluş (toplamın %17,7’si) abluka altındaki imkansız çalışma koşulları nedeniyle faaliyetlerini askıya alırken, geri kalanlar kısmen veya devlet desteğiyle faaliyet gösteriyor.

Ekonomi üzerindeki etkinin bir sonucu olarak en az 6.400 kişi işini ve gelir kaynağını kaybetmiştir.

Abluka süresince ulaştırılması gereken 36,500 tondan fazla hayati malzeme Artsakh’a ulaşmadı. ICRC ve Rus “barış gücü” tarafından çoğu gıda ve ilaç olmak üzere sadece yetersiz miktarda, yaklaşık 2.530 ton mal teslim edildi.

Abluka süresince Artsakh Cumhuriyeti ekonomisi yaklaşık 150 milyon ABD doları kayıp yaşadı ve bu da öngörülen yıllık GSYİH endeksinin (903 milyon dolar) yüzde 16’dan fazla düşmesine neden oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu