Güncel

ÇAĞRI | “51.Ölümsüzlük Yılında; Kaypakkaya’nın Perspektifinden Emperyalist Savaşlar ve Devrimci Tutum”

Partizan ve SMF tarafından Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya'nın ölümsüzlüğünün 51. yıl döneminde ortak bir panel gerçekleştiriliyor.

Yapılan çağrıda, “Amed zindanlarında 90 günlük işkenceler sonucunda katledilişinin 51. yılında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz.

İbrahim Kaypakkaya, 68 devrimci hareketinin, Deniz ve Mahirle birlikte yetiştirdiği devrimci önderlerden biri olarak, o güne kadar sınıf mücadelesinin üzerine çöreklenmiş pasifizme ve parlamentarizme karşı buz kıran, yol açan bir duruş ortaya koymuştur.

İbrahim Kaypakkaya aradan 51 yıl geçmiş olmasına karşın toplumsal yaşamın çelişkileri bağlamında komünist görüşleriyle yaşamaya devam etmektedir. Kaypakkaya, eşitlik, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin pek çok sorununa ilişkin oldukça kapsamlı tespit analiz ortaya koymuştur”  denildi.

Çağrıda, “Bunlardan biri de emperyalist savaş tehlikesine dair olmuştur. Olası bir emperyalist savaş durumunda sınıf bilinçli proletaryanın ne yapması gerektiği nasıl bir ideolojik-politik ve pratik hat izlemesi gerektiğine ilişkin analizler yapmıştır.

19 Mayıs günü düzenleyeceğimiz etkinliğimizde, bir yandan emperyalizmi onun bir karakteri olarak emperyalist savaş olgusunu ve bunun karşısında devrimcilerin nasıl bir tutum alamsı gerektiğini Kaypakkaya’nın perspektifinden ele alacağız” şeklinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu