Güncel

Çay üreticilerinden Kemalpaşa’da eylem

Çay üreticileri düşük alım fiyatına karşı çaylarını ÇAYKUR fabrikası önüne döktü

Karadeniz’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı yaş çay alım fiyatının düşük olmasına tepkiler devam ediyor. Çay üreticileri bugün ÇAYKUR’un Kemalpaşa Fabrikası önünde eylemdeydi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaş çay alım fiyatını 17 TL, üreticilere verilen desteği de kilogram başına 2 TL olarak açıkladı. 19 TL’lik yaş çay alımı fiyatı üreticileri isyan ettirdi. Rize ve Artvin Ziraat Odaları, Ulusal Çay Konseyi’nden istifa ederken üreticiler de günlerdir eylemlerle tepkilerini dile getiriyor.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde Çaykur fabrikası önünde toplanan çay üretcileri yanlarına getirdikleri çayları yere dökerek çay alım fiyatına tepki gösterdi. Üreticiler, “emeğine, çayına, onuruna sahip çık’ sloganları attı.

Hopa-Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti, “Bu kıymetli tarım ürününü buraya dökmeye içimiz elvermiyor ancak bugün üreticiye verilen alım fiyatı bunu gerektiriyor. Çuval başı kesinti 1 kilogram iken şimdi bunu 2 kilograma çıkarttılar. Bakalım bu çuval o kadar geliyor mu, gelmiyor mu. Bize emeğinizi alın, dökün diyorlar resmen. Bu çay fiyatını revize etmek zorundalar. Etmedikleri takdirde çay üreticisi, buradan geçinen üreticiler açlıkla baş başa kalacak” dedi.

Çay üreticisi Nurcan Altunkaya da “Bizi açlığa mahkum ediyorlar. Tasarruf yapıyoruz diyerek bu halkın gözünü boyuyorlar ancak kendilerinin bindikleri lüks araçlardan indikleri yok. Bu krizin bedelini halka, işçilere, emekçilere, üreticiye ödetmek istiyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz, emeğinizin hakkı verilsin istiyoruz. Bugün Giresun’dan Trabzon’a çay üretimi yapılan her bölgede çay üreticileri olarak ses çıkarıyoruz. Bu sese kulak verin ve emeğimizi heba etmeyin” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu