Güncel

Cengiz Çiçek: Hapishanelerde 651 ağır hasta tutuklu var, sağlığa erişim yok

Hapishanelerde bulunan hasta tutsakların durumunu meclis gündemine taşıyan DEM Parti Milletvekili Cengiz Çiçek, Çukurova’da 63 tutsağın kötü muameleden dolayı tedaviyi reddettiğini söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek, Çukurova’da 63 hasta tutsağın kötü muamele nedeniyle tedaviyi reddetmelerini Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sordu. Çiçek verdiği önergede hapishanede yaşanan hak ihlali ve işkencenin raporlara yansıdığını belirterek, İHD Mersin Şube verilerini paylaştı.

İHD raporuna göre, Çukurova Bölgesi’nde bulunan Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu ile Kayseri Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde en az 63 hasta mahpusun, hem cezaevi idarelerinin hem sevk esnasında maruz kaldıkları kötü muamele ve sevk yapılan hastanelerdeki doktorların yaklaşımlarından dolayı sağlığa erişemediği belirtildi.

Çiçek, cezaevlerine ilişkin hazırlanan raporlarda mahpusların çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, bu durumun temel nedeninin cezaevleri idarecilerinin yaklaşımlarından, gardiyan ve jandarmanın sevk esnasında kötü muamelelerinden ve hastanedeki doktorların tavırlarından kaynaklandığı ifade edildiğini belirtti. Çiçek, önergede şu ifadelere yer verdi:

‘Cezası biten tutsakların tahliyeleri engelleniyor’

“Hapishanelerde yaşanan en büyük sorunlardan birinin de Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulları olduğu, bu kurulların cezasını bitirmiş tutsaklar hakkında verdiği ‘hukuk dışı’ kararlarla tahliyelerinin engellendiği ve bu kurulların hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan kararlar verildiği vurgulanmaktadır. Raporda yaklaşık 10 ağır hasta tutsağın bir an önce tahliye edilmesi gerektiği ancak ATK’nin ‘cezaevinde kalabilir’ raporlarına dayanılarak tahliyelerin engellendiği belirtilmektedir.”

‘Cezaevlerinde 651 ağır hasta tutuklu var’

“Son olarak raporda, cezaevlerinde kangrene dönüşen hasta tutuklu sorunu devam edildiği, tahliyelerin önünde en büyük engelin Adli Tıp Kurumu (ATK) olduğu belirtilmektedir” diyen Çiçek, “İHD verilerine göre, cezaevlerinde halen 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta tutuklu var. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşullarının sonlandırılması talebiyle tutukluların başlattığı açlık grevlerinden dolayı antidemokratik uygulamaları arttıran cezaevi yönetimlerinin tutsakların sağlığa erişim hakkının engellediği ifade edildi” dedi.

Çiçek’in Tunç’a yönelttiği sorular şu şekilde:

1) Çukurova Bölgesi’nde bulunan Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu ile Kayseri Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde en az 63 hasta tutsakın, hem cezaevi idarelerinin hem sevk esnasında maruz kaldıkları kötü muamele ve sevk yapılan hastanelerdeki doktorların yaklaşımlarına ilişkin bilginiz var mıdır? Var ise herhangi bir soruşturma başlatıldı mı?

2) Çukurova Bölgesi’ndeki cezaevlerinde kötü muamele nedeniyle tedavi haklarından vazgeçen en az 63 hasta tutsağın tekrardan tedavi haklarına erişebilmesi herhangi bir çalışmanız olacak mı?

3) 10 ağır hasta tutsağın serbest bırakılması ve tedaviye erişebilmesi için bakanlığınız tarafından girişimde bulunulacak mıdır?

4) Neredeyse ülkenin tüm cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini önlemek amacıyla herhangi bir çalışma, plan veya programınız var mı?

5) Bakanlık olarak açlık grevin sonlandırılması yönünde herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Grevin sonlandırılması için herhangi bir girişimde bulunmadıysanız nedeni nedir?

6) Hak temelli sivil toplum örgütleri, barolar, tabip odaları ve ilgili kişi ve kurumların katılımı ile hasta mahpusların sorunlarının çözülebilmesi için İnfaz Kanununda ve TMK’de değişiklik yapılması planlanmakta mıdır?

7) Son bir yılda Çukurova Bölgesi’nde bulunan Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu ile Kayseri Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde inceleme yapmak amacıyla bağımsız heyetler inceleme başvurusunda bulunmuş mudur? Bağımsız heyetlerin inceleme taleplerinin sonucu nedir?

8) Son beş yılda Çukurova Bölgesi’nde bulunan Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu ile Kayseri Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde idare ve personelin keyfi ve hukuksuz yaklaşımlarına ilişkin Bakanlığınıza intikal etmiş başvuru sayısı kaçtır? İlgili şikayetler kapsamında haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan infaz memuru sayısı kaçtır? Bunların kaçı cezasızlıkla sonuçlanmıştır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu