GüncelMakaleler

ÇEVİRİ | 100 Günlük Savaş ve Direniş: Efsanevi Filistin Direnişi Netanyahu’nun Çöküşü Olacak (Dr Ramzy Baroud)*

"Netanyahu kazmaya devam edebilir ama tarih çoktan yazıldı: Filistin halkının ruhu İsrail’in ölüm makinesine galip geldi."

Çukurlar yasası”nın bir numaralı kuralı şudur: “Eğer kendinizi bir çukurda bulursanız, kazmayı bırakın.” İki numaralı yasa ise “eğer kazmıyorsan hala çukurdasın demektir”.

Bu deyişler, Gazze savaşının başlamasından 100 gün sonra İsrail’in süregelen siyasi, askeri ve stratejik krizlerini özetlemektedir.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 7 Ekim’de İsrail’in güneyinde Filistin Direnişi tarafından başlatılan büyük bir saldırıya tepki vermek gibi eşi benzeri görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya kaldı.

Bu tek olay, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki ilişkilerde oyunun kurallarını değiştirdiğini şimdiden kanıtladı. Etkisi nesiller boyunca olmasa bile uzun yıllar boyunca hissedilecek.

Netanyahu, El Aksa Tufanı operasyonu gerçekleşmeden çok önce zaten bir çukurun içindeydi ve kendisinden başka suçlayacak kimsesi yok.

Netanyahu, iktidarda kalmak ve üç büyük yolsuzluk davasından ve ardından gelen yargılamalardan kaçınmak için, varlığı aşırılıkçı bir ideolojinin sonucu olan bir devlette, şimdiye kadar kurulmuş en aşırı hükümetin yardımıyla İsrail siyasetinin dümenindeki konumunu güçlendirmeye çalıştı.

Savaştan aylar önce İsrail’in dört bir yanında gerçekleşen Netanyahu karşıtı kitlesel protestolar bile İsrailli lideri çukurun derinleştiği ve sürekli bir askeri işgal ve kuşatma altında yaşayan Filistinlilerin İsrail’in siyasi ve askeri krizlerinde bir fırsat bulabileceği konusunda uyarmadı.

O ise sadece kazmaya devam etti.

7 Ekim sürpriz bir saldırı olarak algılanmamalıdır, zira Gazze Tümeni’nin tamamı, Gazze’deki devasa İsrail askeri yığınağı, Gazze’nin boyun eğdirilmesi ve kuşatılmasının en son askeri teknolojiye göre mükemmelleştirilmesini sağlamak amacıyla var olmuştur.

Global Firepower 2024 askeri güç sıralamasına göre İsrail, esas olarak askeri teknolojisi nedeniyle dünyada 17. sırada yer almaktadır.

Bu gelişmiş askeri kabiliyet, sürpriz saldırıların mümkün olmaması gerektiği anlamına geliyordu, çünkü insanlar değil, algılanan her şüpheli hareketi tarayan, durduran ve rapor eden sofistike makineler. İsrail örneğinde başarısızlık derin ve çok katmanlıydı.

Netanyahu 7 Ekim’in ardından kendisini çok daha derin bir çukurun içinde buldu. Sorumluluk alarak, halkını birleştirerek ya da Tanrı korusun, direnen, ezilen bir halk karşısında savaşın asla bir çözüm olmadığını kabul ederek çıkış yolunu bulmak yerine, kazmaya devam etti.

Aşırı sağcı bakanlar Itamar Ben-Gvir, Bezalel Smotrich ve Amichai Eliyahu tarafından kuşatılan İsrail lideri, Gazze’ye yönelik savaşı, Filistinlileri sadece Gazze Şeridi’nden değil Batı Şeria’dan da etnik olarak temizlemeye yönelik uzun süredir uykuda olan planları hayata geçirmek için bir fırsat olarak kullanarak işleri daha da kötüleştirdi.

Filistin halkının kararlılığı ve Mısır ile Ürdün’ün güçlü reddi olmasaydı, ikinci Nakba gerçek olacaktı.

Tüm ana akım İsrailli politikacılar, ideolojik ve siyasi farklılıklarına rağmen, ırkçı, şiddet yanlısı ve hatta soykırımcı dillerinde birbirlerine üstünlük sağladılar. Savunma Bakanı Yoav Gallant derhal Gazze halkına “elektrik, yiyecek, yakıt olmayacak, her şey kapalı” açıklamasını yaparken, Avi Dichter “yeni bir Nakba” çağrısında bulundu.

Bu arada Eliyahu “Gazze’ye nükleer bomba atılması” ‘seçeneğini’ önerdi.

ABD Biden Yönetimi, Tel Aviv hükümetine Gazze’ye yönelik soykırım savaşının Tel Aviv için de kötü sonuçlar doğuracağını hatırlatarak İsrail’i kendinden kurtarmak yerine, amigo ve açık ortak rolünü üstlendi.

Washington’un 14 milyar dolarlık ek acil yardım paketinin yanı sıra, 25 Aralık itibariyle 230 uçak ve silah ve mühimmat yüklü 20 gemi gönderdiği bildirildi.

New York Times’ın 12 Ocak tarihli bir haberine göre, CIA de Gazze’den bilgi toplama ve bu istihbaratı İsrail’e sağlama işine aktif olarak katılıyor.

ABD’nin İsrail’e verdiği destek, Filistin ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren tüm saygın uluslararası yardım kuruluşları tarafından yayınlanan şok edici raporlara rağmen, her şekliyle devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA) Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun 1,9 milyonunun yerinden edildiğini açıkladı. İsrailli hak grubu B’tselem 2,2 milyon kişinin açlık çektiğini söyledi. Save the Children her gün 100’den fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğünü bildirdi. Gazze’deki hükümet medya ofisi, Şeridin yaklaşık yüzde 70’inin tahrip edildiğini söyledi.

Wall Street Journal gazetesi bile Gazze’deki yıkımın İkinci Dünya Savaşında Dresden’de yaşanan yıkımdan daha büyük olduğu sonucuna vardı.

Ancak bunların hiçbiri, 100 günden kısa bir süre içinde bölgeyi beş kez ziyaret eden ve İsrail’e aynı destek mesajını veren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i ilgilendirmedi.

Ancak asıl şaşırtıcı olan Gazze’nin direnç eşiğinin hala aşılamamış olmasıdır. Bu, Filistinlilerin sonunda özgürlüklerine kavuşmak için ne kadar kararlı olduklarını gösteriyor.

Nitekim birçok kez tekrarlanan bir sahnede babalar ya da anneler, acı içinde inlerken ölü çocuklarının cesetlerini taşıyor, ancak vatanlarını asla terk etmeyecekleri konusunda ısrar ediyorlardı.

Bu onurlu acı tüm dünyayı etkiledi. Washington, BM Güvenlik Konseyi’nde anlamlı bir adım atılmayacağını garanti altına almış olsa da Güney Afrika gibi ülkeler, savaşa derhal son verilmesini ve İsrail’in zulmünün soykırım olarak tanınmasını talep etmek için dünyanın en yüksek mahkemesinden yardım istedi.

Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’ndaki çabaları kısa sürede çoğu Küresel Güney’de olmak üzere diğer ülkeleri de harekete geçirdi.

Ancak Netanyahu, etrafındaki dünyanın nihayet Filistinlilerin nesiller boyu çektiği acıları gerçekten anlamaya başladığının farkında olmadan ya da muhtemelen farkında olmadan kazmaya devam etti.

İsrail lideri hala “gönüllü göç”ten, Gazze ve Filistin’i yönetme isteğinden ve Ortadoğu’yu kendi ihtişam ve güç yanılsamalarına uygun bir şekilde yeniden şekillendirmekten bahsediyor.

Gazze’de 100 gün süren savaş bize, bir ulus kolektif direniş kararı aldığında üstün ateş gücünün artık sonuçları etkilemediğini öğretti.

Aynı zamanda ABD’nin artık Ortadoğu’yu İsrail’in önceliklerine göre yeniden düzenleyemeyeceğini ve Küresel Güney’deki görece küçük ülkelerin birleştiklerinde tarihin akışını değiştirebileceklerini de öğretti.

Netanyahu kazmaya devam edebilir ama tarih çoktan yazıldı: Filistin halkının ruhu İsrail’in ölüm makinesine galip geldi.

* Dr. Ramzy Baroud gazeteci, yazar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu