GüncelMakaleler

ÇEVİRİ | “Kuzeyi Kaybettik”-İsrail’in Gazze’deki Askeri Yenilgisinin Matematiği

"Lieberman “savaş kabinesi kuzeyi kaybetti” derken haklıydı. Ne de olsa kendisi de Tel Aviv'in savunma bakanı olduğu dönemde Gazze'yi kontrol altına almayı başaramamıştı."

Savaş kabinesi kuzeyi kaybetti.” Cumartesi günü eski İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman tarafından atılan kısa bir tweet.

Lieberman’ın sözleri fazla bir açıklama gerektirmiyor çünkü İsrail şu anda Filistinlilere, daha doğrusu Arap ordularına karşı daha önce verdiği tüm savaşlardaki en büyük askeri yenilgilerinden biriyle karşı karşıya.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz’ın sert tavırlarına, kullandıkları sert dile ve giydikleri siyah kıyafetlere rağmen İsrail için savaş pek de iyi gitmiyor.

Bir önceki duyuru 12 Kasım’da Ebu Ubeyde’nin 160’tan fazla askeri aracın imha edildiğini ilan etmesiyle yapılmıştı.

Anlaşılacağı üzere direniş, ölen ya da yaralanan tüm İsrail askerlerinin kaydını tutamıyor ancak “doğrudan isabet” olarak değerlendirdiği olayların belgelenmiş görüntülerine dayanarak tahmin yürütebiliyor.

İsrail, rakamlarla oynuyor

Cumartesi günü (18 Kasım) İsrail, altı subay ve askerin daha öldürüldüğünü ve sekiz kişinin de ağır yaralandığını kabul etti.

İsrail her zaman olduğu gibi askeri kayıplarını gizlemenin, sivil kayıplarını ise abartmanın yollarını buluyor.

İsrail’in 1.400’den fazla sivilin öldürüldüğünü iddia ettiği ancak askeri ve sivil kayıpları arasındaki oranı yavaş yavaş değiştirdiği 7 Ekim olayları bunun mükemmel bir örneğidir.

Daha sonra asker, sınır polisi, istihbarat görevlileri ve silahlı yerleşim muhafızları arasında ayrım yaparak daha fazla kategori oluşturdu.

Dahası, sonunda o günkü toplam kayıp sayısını 200’e indirerek bunların Filistinli savaşçıların yanmış kalıntıları olduğunu iddia etti.

Bu durum, Kassam savaşçıları ile İsrail’in kendi sivilleri ve yerleşimcileri arasında ayrım yapmayan Apaçi helikopterleri başta olmak üzere İsrail bombardımanında İsrail’in kendi sivil kayıplarından kaçının öldürüldüğü konusunda daha fazla soru işareti yarattı.

Ters giden kara operasyonu

Bu nedenlerle İsrail kara savaşının kuzey Gazze’de kötü gittiği aşikârdı:

Direniş tarafından özellikle Yassin 105 topçu füzeleri ve diğer el yapımı RPG’ler kullanılarak sayısız İsrail tankının havaya uçurulduğuna ya da doğrudan isabet alarak hasar gördüğüne dair belgelenmiş kanıtlar.

İsrail ordusunun Gazze’de kalıcı ve savunulabilir askeri üsler kuramaması.

İsrail’in savaşın gidişatına ilişkin resmi raporlarının hiçbir inandırıcılığının olmaması ve kayda değer bir başarıyı belgeleyememesi.

İsrail askeri sözcülerinin dünya kamuoyunu bebek bezleri ve bir dizüstü bilgisayarın Hamas’ın hastaneleri askeri amaçlarla kullandığının kanıtı olduğuna ikna etmeye çalıştığı El Şifa ve diğer hastanelerdeki acınası görüntü.

İsrail ordusunun, kuzeyde gerçek bir ilerleme kaydedilmemiş olmasına rağmen, kara operasyonlarını Gazze’nin güneyine taşıyacağını açıklaması.

Matematik yapmak

Abu Obeida’nın rakamlarına geri dönelim.

Al-Jazeera tarafından analiz edilen uydu görüntülerine göre kara harekatının başladığı 27 Ekim’den bu yana Gazze’ye 383 tank girdi.

El Cezire analiz birimine göre bu tanklardan 88’i 1-10 Kasım tarihleri arasında “kayboldu”.

Ebu Ubeyde 8 Kasım’da 136 askeri aracın tamamen ya da kısmen imha edildiğini duyurmuştu. Ancak direniş sözcüsü sadece kuzey kesimleri değil Gazze Şeridi’nin tamamını kastediyordu.

O tarihten bu yana onlarca zırhlı araç daha imha edildi.

12 Kasım’da Ebu Ubeyde kara harekâtının başlangıcından bu yana Filistin direnişi tarafından tamamen ya da kısmen imha edilen araç sayısının 160’tan fazla olduğunu açıkladı.

El Kassam, 17 Kasım’da açıkladığı 62 araca ek olarak, sadece 18 Kasım Cumartesi günü 17 askeri aracı daha imha ettiğini söyledi.

Basit bir matematik işlemi daha fazla netlik sağlayabilir:

160 + 62 + 17 = 239

383 (uydu görüntülerine göre orijinal sayı) – 239 = 144 kalan

Soykırımcı dikkat dağıtma

Elbette İsrail’in tahrip olmuş ya da hasar görmüş araçlarının bir kısmını tahliye etmesine ve bunların yerine çalışır durumda olanları yerleştirmesine olanak tanıyan çeşitli ikmal yolları var ancak İsrail’in askeri makinelerinin tahrip oranının Arap ordularına karşı verilen tüm savaşların tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde olduğuna şüphe yok.

Cumartesi günü İsrail Gazze’de büyük bir katliam gerçekleştirerek, büyük bir kısmı savaşın başından beri yüzlerce ailenin sığındığı Al-Fakhoura ve Tel Al-Zaatar okullarında olmak üzere yüzlerce sivili öldürdü.

Okullarda barınan mültecileri aç ve susuz bırakarak öldürmenin İsrail’in ilan ettiği “Hamas’ı yok etme” hedefine nasıl fayda sağlayacağına dair askeri bir mantık olmasa da, bu vahşeti anlamlı kılabilecek bir açıklama var: Dikkat dağıtma.

Özellikle de İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki askeri başarısızlığının dikkatleri dağıtması. Başka bir deyişle, İsrail yeni katliamlara odaklanan yeni medya manşetleri yaratarak direniş karşısında devam eden askeri yenilgisine odaklanan manşetlerden kaçınmayı umuyor.

Lieberman “savaş kabinesi kuzeyi kaybetti” derken haklıydı. Ne de olsa kendisi de Tel Aviv’in savunma bakanı olduğu dönemde Gazze’yi kontrol altına almayı başaramamıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu