DünyaEmekGüncel

Çin’de Covid’in vurduğu iPhone fabrikasında protestolar patlak verdi

Çin'in Zhengzhou kentinde bulunan Apple'ın ana iPhone üretim fabrikasında yüzlerce işçi COVID nedeniyle uygulanan katı tecriti ve ikramiyelerinin ödenmemesini protesto ediyor

Çin’in Çengçou kentinde bulunan Apple’ın ana iPhone üretim fabrikasında çalışan ve yüzlerce işçi, koronavirüs kısıtlamaları kapsamında uygulanan katı tecrit önlemlerini ve ücretlerin ödenmemesini protesto ederek fabrikada isyan çıkardı. İşçiler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Sosyal medya videoları, Foxconn fabrikasında artan işçi hoşnutsuzluğunun ortasında büyük kalabalıkların hazmat giysili yetkililerle çatıştığını gösterdi. Sosyal medyaya yüklenen görüntülerde yüzlerce işçinin Foxconn’un Çin’deki dev iPhone fabrikasında protestolara katıldığı, bazılarının güvenlik kameralarını ve camları kırdığı görülüyor.

Çin’de nadir görülen açık muhalefet sahneleri, Zhengzhou kentindeki fabrikada, ülkenin aşırı sert Covid kurallarının yanı sıra dünyanın en büyük fason üreticisi tarafından durumun beceriksizce ele alınmasıyla ilgili hayal kırıklığındaki tehlikeli bir birikimi sembolize eden huzursuzluğun tırmanışına işaret ediyor.

Göstericilerin birçoğu canlı yayınlarda Çarşamba günü erken saatlerde başlayan protestoların tetikleyicisinin ikramiye ödemelerini geciktirme planı olduğunu söyledi.

Bir videodaki görüntülere göre, etrafları tam teçhizatlı ve bazıları cop taşıyan kişiler tarafından sarılan işçiler “Maaşımızı verin!” diye slogan attı. Diğer görüntülerde göz yaşartıcı gaz kullanıldığı ve işçilerin karantina bariyerlerini yıktığı görülüyor. Bazı işçiler, Covid-19 testi pozitif çıkan meslektaşlarıyla yatakhaneleri paylaşmaya zorlandıklarından şikayet etmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu