Güncel

Dersim’de anma: ‘Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz’

Dersim'de 6 Şubat depremlerinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anmada, "Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz" vurgusu yapıldı.

6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Dersim’de İnsan Hakları heykeli önünde katledilenler anıldı. Dersim Kent Koruma Kurulu’nun çağrısıyla düzenlenen anmada, “Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz. 6 Şubat” pankartı taşındı, açıklamanın ardından heykele karanfil bırakıldı.

Dersim Kent Koruma Kurulu Eş Sözcüsü Uğur Beycan basın metnini okudu. Depremin üzerinden geçen bi yıla rağmen halkın hala sorunlarının çözülmediğinin altını çizen Beycan, “Nereye gitti bizlerden topladığınız vergiler? Depremzedenin yaraları sarmak yerine kime, kimlere harcadınız” sorularını yöneltti.

Beycan, halkın taleplerini şöyle sıraladı:

  • “Topladığınız vergileri milyonlarca insan sizden resmi törenler düzenleyip, nutuklar atmanızı değil, başını sokacak bir çatı istiyor.

  • Milyonlar sizden yaşadığı acıları istismar etmenizi, yerel seçim yatırımı olarak kullanmanızı değil, temiz su, sağlıklı beslenme, nitelikli bir eğitim istiyor.

  • Yoksulluk ve çaresizlik kıskacındaki milyonlar sizden ‘zorunlu kamulaştırma’ adı altında topraklarına çökmenizi, yüzlerce yıllık zeytinlikler yerine binalar dikmenizi değil, en azından depremden etkilenen evlerinin yapı denetim masraflarını karşılamanızı istiyor.

  • Milyonlar, sizden 6 Şubat depremini ‘asrın felaketi’ olarak yutturmaya, ‘kader’ olarak göstermeye çalışmaktan artık vazgeçmenizi, olası depremlere karşı bir an önce önlem almanızı bekliyor. Kısacası ardan geçen bir yıla rağmen, milyonlar sizden anayasasında sosyal hukuk devleti yazan bir ülkenin yurttaşları olarak en temel haklarını istiyor.”

Bozuk düzende sağlam çark olmayacağının altını çizen Beycan; insana, emeğe, doğaya düşman bu köhne sisteme karşı, emek ve demokrasi mücadelemizi hep birlikte kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu