Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

DİSK’in çağrısıyla binlerce emekli Kartal’da buluştu

DİSK’in “Emeklilere insanca yaşam, emeklilikte adalet” çağrısıyla binlerce emekli İstanbul Kartal'da bir araya geldi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün İstanbul Kartal Meydanı’nda “Emeklilere insanca yaşam, emeklilikte adalet” sloganıyla miting düzenledi.

Programda, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Emekli Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, İstanbul Tabip Odası Emekli Hekimler Komisyonu Başkanı Dr. Erdinç Köksal, Emeklilikte Adalet Arayanlar Derneği Başkanı Gökçe Kurtulmuş, Emeklilikte Adalet Derneği Başkanı Mihriban Uğurlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliler Federasyonu (EYT-EF) Başkanı Arzu Lastikçi emeklilerin sorun ve taleplerini dile getiren konuşmalar yaptı.

‘Birlikte mücadele edelim

“2000 sonrası SGK’lıya kademeli emeklilik gelsin”, “Kademe hakkımız, söke söke alırız”, “Emeklilikte insanca yaşam haktır”, “Susma haykır, emeklilik haktır”, “Birleşe birleşe kazanacağız” dövizleri ve sloganlarıyla meydanı dolduran emeklilere seslenen DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Serdaroğlu, “Bu güzelim ülkede milyonlarca emekliyi açlığa ve sefalete mahkum ettiler. Artık emekliler torunları eve gelsin istemiyor onlara harçlık veremeyeceği için. İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret için birlikte mücadele edelim. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı. Hemen şimdi emeklileri insanca yasayacak bir duruma getirin diyoruz” diye seslendi.

‘Hakkımız olanı alana kadar da mücadele edeceğiz

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Burası emeklinin, emeğine ekmeğine sahip çıkanların meydanı. Bu meydandaki irademizi tüm ülkede büyüteceğimizin sözünü vereceğiz. Emekliler bayramdan bayrama hatırlanacak insanlar değildir. Bu ülkenin emeklisi bunu hak etmiyor. Bütün emeklilere insanca yaşanacak bir ücret verilmelidir. Emeklileri yük olarak görenlere, emeklileri 7 bin 500 liraya mahkum edenlere söyleyelim; emekliler yıllarca çalıştı, alın teri döktü, kimseden sadaka istemiyoruz hakkımız olanı istiyoruz, hakkımız olanı alana kadar da mücadele edeceğiz” ifadelerini kaydetti.

Talepler

Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender ise yaptığı konuşmada emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

 • “Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz.
 • Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olmasını istiyoruz; emekli aylığı bağlama oranlarının eski düzeye çekilmesini ve güncelleme katsayısında milli gelir artışının dikkate alınmasını istiyoruz.
 • En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz.
 • Emekli ikramiyelerinin yılda dört defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini istiyoruz.
 • Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için Emeklilikte İntibak Yasası çıkarılması istiyoruz.
 • Mezarda emeklilik uygulamasına son verilmesini; emeklilikte yaş şartının adil bir biçimde ve kademeli olarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.
 • Emeklilikte yaşa takılan (EYT) kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilerek AKP iktidarı tarafından geriye doğru işletilen ve anayasaya aykırı işleyişin iptal edilmesini istiyoruz.
 • Çıraklık ve stajyerliği sigorta girişi olarak kabul etmeyen AKP iktidarı, staj ve çıraklık sigortasını başlangıç olarak saymamaktadır. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.
 • Emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz.
 • Emeklilerle ilgili politika yapılacağında emeklilere danışılmasını istiyoruz.
 • Ve tüm bunların yaşama geçirilebilmesinin biricik yolunun emeklilerin sendikal hak ve özgürlükleri ile toplu pazarlık haklarının teslim edilmesi olduğunu biliyoruz.” 
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu