EkolojiGüncel

DTSO Erxenî’de 10 bin ağaç dikti

DTSO, AB Türkiye Delegasyonu tarafından başlatılan 19 ilde 170 bin ağaç dikimi programı kapsamında, Erxenî’de 10 bin ağaç dikti

Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası (DTSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi, AB Türkiye Delegasyonu tarafından başlatılan 19 ilde 170 bin ağacın dikilmesi yönündeki program kapsamında, Amed’in Erxenî (Ergani) ilçesinde 10 bin ağaç dikti. Makam Dağı eteklerinde düzenlenen etkinliğe, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Meclis üyeleri, Diyarbakır Orman İşletme Müdürü Davut Ayzit’in yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, daha önce kentin kuzey ilçelerinde fıstık ağacı yetiştirilmesi için yaptıkları projenin ardından Erxenî’de fidan dikimi yaptıklarını söyledi. Hênê (Hazro), Farqîn (Silvan), Pasur (Kulp) ve Lîce’de (Lice) 40 bin fıstık ağacı diktiklerini aktaran Kaya, ağaçların bakımını ve bakım envanteri yaptıklarını kaydetti.

Makam Dağı’nda insanların dinlenebileceği yeşil alanlar yaratma hedefinde olduklarını belirten Kaya, “Ergani’de başlattığımız bu süreci zaman içerisinde bütün ilçelerimizi kapsayacak şekilde ortak çalışmalar yapacağız.

Zaman içinde artık dünyayı kirleten karbon kökenli yatırımları karşılığında küresel iklimle mücadele edecek karbon ayak izi diye tabir edilen, bunun hem enerji üretimi boyutu hem de ağaçlandırma boyutu öne çıkacak. Onun için bu sanayiciler içinde önemli bir çalışma. Odamızda bu konuda öncülük yapmaya hazır. Kentimizi ormanlık alanlarına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu