DünyaGüncel

Erwin Motor oyunu Ulm’da sahne aldı

‘Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi’ isimli tiyatro oyununun Almanya turnesinin son ayağı Ulm’da gerçekleşti.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde 20 yıldır faaliyet gösteren Tiyatro İmge’nin yeni oyunu ‘Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi’nin Almanya turnesinin son ayağı Ulm’da gerçekleşti.

Kapitalist sistemde işçi ile patronun düştüğü durumu kadın özgürlük hareketi imgeleriyle sahneye taşıyan Fransız yazar Mougel’in yazdığı Erwin Motor, Avrupa turnesi kapsamında Ulm’da da seyircisiyle buluştu.

Ayşenur Demir ve Ahmet Uçar’ın sergilediği oyun, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Oyunu başarıyla sergileyen sanatçılar, izleyiciler tarafından uzun süre alkışladı.

Oyunun Avrupa turnesinin Ulm ayağını Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) bünyesinde faaliyet yürüten Günay Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.) derneği tarafından organize edildi. Oyunun ardından sahnede birer konuşma yapan AGİF Eşbaşkanı Ersin Sedefoğlu ve Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) Eşbaşkanı Mesut Duman dernek katılımcılara ve Tiyatro İmge’ye teşekkür ederken, oyunun içeriği hakkında da görüşlerini aktardılar.

Yönetmen Cenk Verdi’nin yönettiği oyunun konusu şöyle: “Bir yedek parça fabrikasının montaj hattında, gece vardiyasında çalışıyor Cécile. Sıkışmış aile hayatına ve kocasının giderek artan hırsına karşı kendini işine adamayı seçmiş, tam anlamıyla bir “örnek çalışan”a dönüşmüş. Bu adanmışlık yüzünden patronunu memnun etmek için her şeyi yapmaya hazır. Mesai, fazla mesai, daha fazla mesai…
Buna rağmen, ne montaj hatlarında tükenen özel hayatlar ne kıl payı kaçırılan kotalar, sapkın üretim sorumlusu Bay Talzberg’i tatmin etmiyor. Çünkü Erwin Motors’un adanmış yöneticisi Bayan Merteuil sertleşen rekabetten galip çıkmak ve üretimi kamçılamak adına, ucuz iş gücü bahanesiyle fabrikanın başka bir ülkeye taşınması ihtimaliyle onları sürekli tehdit eder. Bütün bunlar haftanın yedi gününün yedi gecesinde de çalışmaya mal olsa da Cécile Volanges’a bir armağandır.
Sonunda Cécile Volanges’ın dönüştüğü şeyse çalışma-özgürleşme ve reddetme-adanmışlık gibi kavramlarının birbiriyle olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmemizi istiyor.”

Fransa ve Almanya’nın bir çok kentinde sahne alan Erwin Motor adlı oyun, önümüzdeki günlerde İsviçre’nin üç kentinde ve İsveç’te seyirciyle buluşacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu