Güncel

Esenyurt’ta yoksulluğa karşı kurumlardan ortak çalışma

Esenyurt'ta yoksulluğa, hayat pahalılığına ve zamlara karşı devrimci demokratik kurumlar yaptıkları sokak çalışma ile ortak bir çalışma yapmaya başladı.

İstanbul Esenyurt’ta Partizan, Emek Partisi, Yeni Dünya için Çağrı, Sol Parti, BDSP, TİP, Esas Der, Yeşil Sol Parti, Halkevleri;  yoksulluğa, hayat pahalılığına ve zamlara karşı ortak çalışma yapmaya başladı. Dün (20 Eylül) bildiri dağıtımı yaparak, halka örgütlenme ve birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Dağıtılan bildiri, İğneden ipliğe tüm temel tüketim ürünlerine gelen zamlar, yüksek enflasyon, vergi artışları ve yeni vergiler ile işçi ve emekçilerin alım gücü düşüyor, geçinebilmek gün geçtikçe daha da zorlaşıyor.
İlçemiz Esenyurt’ta da yoksulluk her geçen gün derinleşiyor. Sermaye iktidarının uyguladığı politikalar zengini daha zengin, yoksulu ise daha yoksul yaparken, bizler de ekmeği biraz olsun
ucuza alabilmek için, her geçen gün daha da uzayan halk ekmek kuyruklarındaki ’’yerimizi’’ alıyoruz” denildi.

Bildiride, “Nüfusunun büyük çoğunluğunu işçi ve emekçilerin oluşturduğu ilçemizde kira fiyatları da katlanarak artıyor. Okulların açılmasıyla birlikte eğitim masrafları da geçen yıla göre şimdiden yüzde 126 zamlanmış durumda ve artmaya devam ediyor. Ve yoksulluktan kurtulmanın en önemli aracı eğitim olmasına rağmen eğitime ulaşmanın önündeki en büyük engel de yine yoksulluk oluyor. Böylece, okullarda kayıtta istenen paralar, servis ücretleri, kırtasiye ve kantin masrafları derken açlık sınırında ücretlere mahkum edilen işçi-emekçi çocuklarının eğitim harcamaları büyük bir yük haline geliyor.

Ekonomik krizle, yüksek enflasyon ve pahalılıkla baş etmeye çalışan
hanelerdeki çocuk yoksulluğu, yetersiz besine dayalı gelişim bozukluklarına sebep olurken, bir yandan da çocuklarımızın eğitimden koparılmasına sebep oluyor. Verilere göre ilçemizde 244 bin çocuktan 61 bini okula aç gidip, evine aç dönüyor! Peki velilerin beslenme çantasına bir şey koymakta zorlandığı bu zamanda, neden bütün çocuklara 1 öğün yemek ve temiz su verilmiyor?
Neden öğrencilere ücretsiz kırtasiye ve ücretsiz servis sağlanmıyor? Bütün bu saydıklarımızın sorumlusu AKP iktidarının on yıllardır uyguladığı ekonomi, tarım, konut, eğitim gibi politikalarıdır” denildi.

Kurumlar ortak kampanyaya farklı yerlerde bildiri dağıtımı ve afiş gibi çalışmalarına devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu