DünyaGüncel

FHKC’den ‘intifada’ çağrısı

İşgalci İsrail’in Refah’a yönelik saldırı kararının ardından, FHKC ‘küresel intifada’ çağrısı yaptı. Gazze'de katledilenlerin sayısı 34 bin 789'u aştı.

İşgalci İsrail ordusu, 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a saldırıya başladı.

Filistinli Marksist-Leninist örgüt Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ise İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin Refah bölgesine yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. İsrail ordusunun Refah’a yönelik operasyonuyla daha fazla ölüm ve katliama yol açacağını belirten FHKC, “Siyonist düşman, operasyon bölgesinin Refah ve ‘Kerem Şalom’ geçiş noktalarını da (Gazze-İsrail-Mısır sınırında) kapsayacak olması nedeniyle kentin içinde bulunduğu feci insani krizin daha da sert ve şiddetli boyutlara ulaşmasından başka hiçbir başarı elde edemeyecek” dedi.

‘Küresel intifada’ çağrısı

FHKC, uluslararası topluma ‘küresel intifada’ çağrısında bulundu:

“Filistin halkının her yerdeki destekçilerini ve dünya çapındaki dayanışma hareketlerini, üniversitelerle sınırlı kalmayan, tüm sendikaları, kurumları, Arap, Filistinli ve İslami toplulukları, işgale karşı boykot hareketlerini de kapsayan geniş kapsamlı ve şiddetli bir küresel intifadaya çağırıyoruz. Herkesi meydanlara ve sokaklara çıkmaya, uluslararası kurumları ve saldırgan elçilikleri kuşatmaya, devam eden soykırımı kınayan güçlü mesajlar göndermeye ve özellikle şu anda Refah’taki silahsız sivillere yönelik saldırganlığın durdurulması için baskı yapmaya çağırıyoruz.”

Saldırıları yoğunlaştı: Katledilen Filistinli sayısı 34 bin 789’u aştı

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere göre, işgalci İsrail askeri araçlarının, Gazze’nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı’na yaklaşık 200 metre mesafede konuşlandığı belirtildi. İsrail ordusunun bölgedeki bazı binaları roketlerle hedef aldığı aktarılan haberde, İsrail topçu birliklerinin de Refah Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na yakın bölgelere atışlar yaptığı kaydedildi.

El-Aksa TV ise İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafına yoğun atışlar yaptığını duyurdu.

Öte yandan, İsrail savaş uçakları ayrıca, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin batısında bir evi bombaladı. Hava saldırısının hedefi olan Filistinli Ebu Amra ailesine ait evdeki sivillerden bazıları yaşamını yitirirken, bazıları da yaralandı. Sivil savunma ekipleri, İsrail’in bombaladığı evin enkazından çıkardığı cenazeler ile yaralıları Refah kentindeki Kuveyt Hastanesi’ne kaldırdı.

Tıbbi kaynaklar Perşembe günü, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü soykırım saldırılarında katledilen Filistinlilerin sayısının 34 bin 789’a yükseldiğini doğruladı.

Kaynaklar, saldırılarda en az 78 bin 204 kişinin de yaralandığını kaydetti.

İsrail’in son 24 saat içinde gerçekleştirdiği saldırılarda en az 54 kişinin katledildiği ve 96 kişinin de yaralandığını belirtildi. Çok sayıda cesedin hala enkaz altında ve yollarda mahsur kaldığını, kurtarma ekiplerinin hala onlara ulaşamadığı vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu