Güncel

Filistin İçin Bin Genç, ‘Ticareti kesin, Filstin’e ihanete son verin’ diyerek yürüdü

Filistin İçin Bin Genç Hareketi üyeleri, “İsrail ile ticareti kesin, Filistin halkına ihanetten vazgeçin” talebiyle Taksim Tünel Meydan'ına yürüdü.

Filistin İçin Bin Genç Hareketi, 30 Mart toprak günü vesilesiyle iktidara ve sermeye sahiplerine Gazze’de katliamlarını sürdüren İsrail’le ticaret yapmaya devam etmelerini protesto etti. “İsrail ile ticareti kesin, Filistin halkına ihanetten vazgeçin” diye seslenen kitle Taksim Tünel Meydan’ına yürüdü. Polisin bütün engellemelerine rağmen gerçekleştirilen eylemde “Hükümet ve sermaye ele ele işgalciyi besliyor. İsrail’le ticareti kes Filistin’e ihanetten vazgeç” pankartı açıldı. Yürüyüş boyunca iktidar, MÜSİAD, TÜSİAD’ın da aralarında olduğu İsrail’le ilişkileri olan kurumlar aleyhine sloganlar atıldı.

Filistin bayraklarının taşındığı eylemde İsrail’e en çok çelik ve çimento tedarik eden ülkenin Türkiye olduğuna işaret edildi. Eylemde, 76 senedir işgale boyun eğmeyen Filistin direnişi selamlandı. Açıklamada, arkasına ABD başta olmak üzere; tüm küresel emperyalist batıyı alan İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’nin her bir köşesini bombalayarak, on binlerce sivili katlettiğine işaret edilerek “Türkiye’deki soykırım ortakları ise ya ticaret yaptığını reddediyor, ya da devletin şemsiyesi altına saklanıyor. Aylardır en küçük sermaye grubundan en büyük tekeline kadar ifşaladığımız bu emperyalist ilişki ağının tamamı bu soykırımın ortağıdır ve düşmanımızdır” ifadelerine yer verilerek TÜSİAD ve MÜSİAD’dan hesap sorulacağı belirtildi.

Gazze’de soykırım yaşanırken Türkiye’nin bir yandan meydanlarda Filistin halkına dua gönderirken diğer yandan işgalcinin en büyük destekçilerinden biri olduğuna vurgu yapılarak “Türkiyeli sermayedarlar, işgal askerlerini iç çamaşırına kadar giydirirken, İsrail’in en büyük meyve sebze tedarikçisi oldular. 76 yıldır işgale direnen Filistin ve tüm dünyada ayağa kalkan onurlu halkların iradesi bu ablukayı da dağıtacak, zafer direnen Filistin halkının olacak” ifadelerine yer verilerek oturma eylemi yapıldı. (Evrensel)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu