DünyaGüncel

FİLİSTİN | İsrail işgal güçleri 24 saatten kısa bir sürede 6 Filistinliyi öldürdü

İsrail işgal güçleri, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 24 saatten kısa bir süre içinde altı Filistinliyi öldürdü

İsrail işgal güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde 24 saatten kısa bir süre içinde altı Filistinli genci öldürdü ve birçoğunu da yaraladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 20 Eylül Çarşamba sabahı işgal altındaki Batı Şeria’nın Eriha kentinde bulunan Aqabat Jabr kampında Filistinli bir gencin öldürüldüğü belirtildi. 19 yaşındaki Dhargham Mohammad Yahya Al-Akhras, İsrail ordusunun mülteci kampına düzenlediği baskın sırasında vurularak öldürüldü. Bakanlık açıklamasında, İsrail güçleri tarafından başından vurulduktan sonra aldığı kritik yaralara yenik düştüğünü söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde bir başka Filistinli genç de Salı gecesi Cenin mülteci kampına yapılan baskın sırasında aldığı yaralara yenik düştü. Sağlık Bakanlığı, kurbanın Cenin’in güneyindeki Marka köyünden 29 yaşındaki Yaser Atta Musa olarak teşhis edildiğini doğruladı.

Salı akşamı İsrail ordusunun Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına düzenlediği saldırıda üç Filistinli ölmüş, 30’dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Cenin’e yönelik kanlı saldırı, çok sayıda İsrail işgal gücünün bir evi kuşatması ve eve roket atmasıyla başladı. Evin ateşe verilmesiyle birlikte, tüm Direniş gruplarından savaşçılar hedef alınan mahallede sıkışıp kalan Filistinli ailelere uygulanan kuşatmayı hafifletmeye çalışırken kampın her yerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Ölenlerin 22 yaşındaki Rafat Omar Khamayseh, 23 yaşındaki Mahmoud Ali Saadi ve 24 yaşındaki Mahmoud Khaled Ararawi olduğu tespit edildi.

Bu arada, İsrail ordusunun Gazze’yi İsrail’den ayıran çitin yakınındaki Filistinli protestoculara saldırması sonucu 25 yaşındaki Yusuf Salem Radwan adlı bir Filistinli hayatını kaybetti, 11 Filistinli de yaralandı.

Gazze’deki Palestine Chronicle muhabiri, Filistinli protestocuların son üç gündür çitin yakınında toplandığını ve yasadışı İsrailli Yahudi yerleşimcilerin El Aksa camisine yönelik tekrarlanan baskınlarını protesto ettiklerini söyledi.

(The Palestine Chronicle)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu