Güncel

Gazze için ateşkes çağrısı yapıldı

ABD’de Kongre çalışanları, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının son bulması ve ateşkes yapılması için Kongre binası önünde protesto gerçekleştirdi. ABD’nin BM Daimi Temsilciliği önünde de yüzlerce kişi ABD’nin İsrail’e desteği protesto edildi.

Kongre binası önünde toplanan ve kendilerini “Ateşkes Çağrısında Bulunan Kongre Çalışanları” olarak adlandıran kişiler, saldırılarda ölen İsrailli ve Filistinli sivilleri andı. Kongre binasının önüne çiçek bırakılan protestoda, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Yapılan açıklamada, “7 Ekim’de İsrailli sivillere yönelik gerçekleşen acımasız saldırılar karşısında dehşete düştük ve İsrail hükümetinin Gazze’de binlerce masum Filistinli sivilin ölmesine neden olan orantısız tepkisi karşısında da dehşete düşüyoruz.” denildi. Kongre’deki liderleri temsil ettikleri insanları dinlememekle suçlayan grup, “Liderlerimizden seslerini yükseltmelerini, ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunmalarını talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösteren; Filistin asıllı ABD Temsilciler Meclisi üyesi Rashida Tlaib, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cori Bush, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar ve çok sayıda meclis üyesi de kongre binası önünde “ateşkes şimdi” yazan pankart açtı.

Yüzlerce kişi, New York’ta BM’nin karşısındaki ABD’nin BM Daimi Temsilciliği önünde bir araya geldi. Filistin bayrakları taşıyan kitle “Özgür Filistin”, “Şimdi Ateşkes”, “İsrail bombalıyor, ABD ödüyor, bugün kaç çocuk öldürdünüz?”, “Soykırımcı Joe gitmeli” ve “Biden ve Netenyahu savaş suçluları” pankartları taşıdı. Eylemde “Özgürlük olmadan barış olmaz”, “Şimdi barış” ile “Yaşa Filistin” sloganları attı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen protesto sırasında, karşı tarafta küçük bir grup İsrail bayraklarıyla toplandı.

ABD Daimi Temsilciliği’nden ayrılan göstericiler, ellerinde pankartlar ve Filistin bayraklarıyla Manhattan sokaklarından yürüyerek protestolarına Grand Central Station önünde devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu