Güncel

İHD F Oturumu: Hasta tutsak Leyla Aygün serbest bırakılsın!

Bu haftaki “F Oturumu” eyleminde Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Leyla Aygün’ün sağlık durumuna dikkat çeken İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Aygün’ün serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 626’ncısını, İHD İstanbul Şube binası önünde gerçekleştirdi. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Leyla Aygün’ün sağlık durumuna dikkat çekilen eylemde hasta tutsakların fotoğraflarının bulunduğu döviz açıldı. “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta mahpus Leyla Aygün serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı açıklamada “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı.

İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Nimet Tanrıkulu, hapishanelerde hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesinin bilinçli bir politika olduğunu belirterek, “Politik hasta tutsakların tedavisinin engellenmesi sonucu yaşamını yitirmesi ihmal değil ama politik hasta tutsakları sürece yayarak öldürme politikasının bir sonucu olduğunu söylemek mümkün. Bunun en son örneği ‘Toplum güvenliği için tehlikeli’ bahanesi ile tedavisi engellenen, uzun süre serbest bırakılmayan, tahliye olduktan 15 gün sonra yaşamını yitiren İsmet Çardak’tır” dedi.

Tanrıkulu, hasta tutsak Leyla Aygün’ün kardeşinin kendilerine ulaşarak aktarım yaptığını belirtti.  Tanrıkulu, Leyla Aygün’ün 14 Mart tutuklandığını bunun öncesinde Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirtti. Aygün’ün 2023 tarihinde meme kanseri teşhisi ardından ameliyat edildiğini dile getiren Tanrıkulu, ardından da ışın tedavisi görmesi gerekirken enfeksiyon kapmasından kaynaklı tedavinin tamamlanamadığını söyledi.

Riskli bir hastalık olan kanserin tedavi sürecindeki hassasiyete dikkat çeken Tanrıkulu, “Cezaevine getirildiği bir hafta boyunca bu tedavileri yapılmıyor ve kanser tedavisinin aksaması yaşamını riske edebilecektir. Bir an önce tedavisinin aile ortamında yapılması, uzman tam teşekküllü hastanede tedavisinin yapılması gerekmektedir” dedi.

Leyla Aygün’ün sağlık durumuna dikkat çeken Tanrıkulu, “Ağır hasta tutsak Leyla Aygün ve bütün hasta tutsakların tedavi hakları önündeki engellerin kaldırılması, serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu