Güncel

İHD F Oturumu: Hasta tutsak Mahmut Tat serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu bu haftaki 'F Oturumu' eyleminde, İsveç’in Türkiye’ye iade ettiği gırtlak kanseri tutsak Mahmut Tat’ın durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 573’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, iltica talebinde bulunduğu İsveç’te 22 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alınıp, Türkiye’ye iade edildikten sonra Silivri Hapishanesi’ne götürülen hasta tutsak Mahmut Tat’ın durumuna dikkat çekildi. Çok sayıda İnsan hakları savunucusunun katıldığı eylemde basın metnini İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin okudu.

Gırtlak kanseri olan Tat’ın İsveç’te bulunduğu süreçte iki kez ameliyat olduğunu söyleyen Acettin, “Mahmut Tat, Türkiye’ye giriş yapar yapmaz tutuklanarak hapishaneye konulmuş, tedavi maksadı ile düzenli olarak kullanmakta olduğu ilaçlar ailesi tarafından temin edildiği halde verilmemiş, muadili denilen ilaçlar verilmiştir. Bu ilaçlar da Tat’ın sağlığını olumsuz etkilemiştir” dedi.

Acettin, derneklerine başvuran Tat’ın kardeşinin aktarımlarını şöyle paylaştı:

“Ağabeyim kanser hastası, iki gün önce görüşe gittik ve ilaçlarını götürdük ancak ilaçlarını vermediler. Bize rapor olması gerektiğini söylediler, İsveç’ten nasıl çıkaralım bu raporları? Revire çıkıp ilaçlarını alması lazım. Bir itirafçının ifadesine dayanılarak ‘örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle iade edildi. Ama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı bir basın açıklamasında yurt dışında ‘kırmızı bülten’ listesinde isminin olmadığını söyledi. İsveç’te kullandığı ilaçlar verilmiyor. Cezaevinde revir doktoru tarafından kendisine verilen muadili ilaç yan etki göstermiş, başında ve vücudunda yaralar çıkmıştır. İsveç’ten kargo ile getirttiğimiz ilaç cezaevi tarafından kabul edilmedi. ‘Türkiye’de bu ilacı kullanabilmesi için rapor alınması gerekir’ diyorlar ama halen rapor aldırılmadı. Göz göre göre ölümüne neden olacaklar.”

Acettin, hasta tutuklu Tat’ın serbest bırakılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu