DünyaGüncel

İran’da Kürt sanatçı Hamza Cehferî gözaltına alındı

İran'da, Newroz kutlamalarında Kürtçe devrimci şarkılar söyleyen Kürt sanatçı Hamza Cehferî gözaltına alındı.

İran rejimi, Rojhilat’ın Kirmanşah vilayetinin Gilan Garb kentinde yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı Newroz kutlamalarında Kürtçe devrimci şarkılar söyleyen Kürt sanatçı Hamza Cehferî gözaltına alındı.

İran’da Kürtlere yönelik insan hakları ihlallerini belgeleyen Hengaw kuruluşu, Cehferî’nin Gilan Garb’daki evinden İran Devrim Muhafızları’nın istihbarat birimi tarafından gözaltına alındığını duyurdu. Hangaw’a konuşan bir kaynak, Cehferî’nin evinin mahkeme izni olmaksızın maskeli ve silahlı istihbarat birimlerince basıldığını söyledi. Yerel basın, gözaltı gerekçesi olarak sanatçının İlam ve Şino kentlerinde düzenlenen Newroz kutlamalarına katılmasının gösterildiğini yazdı.

Cehferî, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Uluslararası Anadili Günü ve Newroz vesilesiyle çıkardığı Kürtçe şarkılar ile tanınıyor. Aynı zamanda, 2018 yılında Irak sınırına yakın Serpol Zehab kentinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ve 2019’da Loristan’da meydana gelen sel felaketinin ardından bağış toplama çalışmalarına da aktif bir biçimde katılmıştı.

Hengaw’a göre, İran’da geçen ay çok sayıda kentte, Newroz’a katıldıkları gerekçesiyle en az 32 Kürt gözaltına alındı. Yüzlerce kişi de sorguya çağrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu