DünyaGüncel

İsrail öğrencilerin Filistin bayrağını tasvir eden kitaplarına el koydu

İsrail güçleri, Doğu Kudüs'te öğrencilerin Filistin bayrağını tasvir eden kitaplarına el koydu

İsrail gazetesi Haaretz tarafından yayınlanan bir habere göre İsrail güçleri Doğu Kudüs’teki öğrencilerin Filistin bayrağını tasvir eden yüzlerce kitabına el koydu. Haberde, “Okul yılının başlangıcından bu yana Tapınak Tepesi/Aksa yerleşkesinde görev yapan İsrail polis memurları, içeri girmek isteyen Filistinli lise öğrencilerinin çantalarını aradı ve Filistin bayrağını tasvir eden ders kitaplarına el koydu” denildi.

Haaretz, Mescid-i Aksa’yı yöneten Kudüs İslami Vakfı’ndan bir kaynağın şu sözlerine yer verdi: “Şu anda uygulanan yöntem, kitaplarla dolaşmamaları için biri ev diğeri okul için olmak üzere iki kitap satın almak. Ayrıca çocuklara iPod alıp kitapları oraya koyma düşüncesi de var.”

İsrailli yetkililer yıllardır işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin okullarına İsrail müfredatını dayatmaya çalışıyor. Filistinliler, İsrail’in Filistinlilere öğretilen müfredatı İsrailleştirme girişimlerini kimliklerine, tarihlerine ve kültürlerine karşı bir savaş olarak görüyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Filistin Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak İsrail’in Filistinli öğrenci ve öğretmenlere yönelik kısıtlayıcı tedbirlerini kınadı. “Nesillerin bilincini kontrol etme ve onları işgalin prosedürlerini ve önlemlerini kabul etmeye zorlama girişimi açıktır” diyen bakanlık, bu hareketlerin “uluslararası hukukun açık bir ihlali” olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu