Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

İstanbul Sözleşmesi Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girdi

Avrupa Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi'nin bugün Avrupa Birliği'nde yürürlüğe duyurdu.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), 27 üye ülkeden oluşan AB’de bugün (1 Ekim) itibarıyla yürürlüğe girdi. AB’nin bir bütün olarak İstanbul Sözleşme’sin bağlı olmayı kabul ettiği için üye devletlerin ilgili tedbirleri uygulaması gerekecek.

Bu vesileyle Avrupa Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nin amacının kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi, kovuşturulması ve ortadan kaldırılması ile uygulamada kapsamlı ve eşgüdümlü politikaların hayata geçirilmesi olduğunu hatırlattı. Avrupa Komisyonu’nun X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Bugün #İstanbulSözleşmesi Birliğimiz için yürürlüğe giriyor. Sözleşme, kadınları şiddetten korumayı, şiddeti önlemeyi, kovuşturmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ancak kadınlar ve kız çocuklar artık şiddet korkusuyla yaşamadıkları zaman gerçekten adil ve eşit bir Birlik içinde yaşayacağız” dendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu