EmekGüncel

İşten çıkarılan maden işçisi için eylem

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’na üye olduktan sonra işten çıkarılan maden işçisi Ramazan Gündoğan, Türkiye Kömür İşletmeleri Soma Linyit İşletmeleri önünde oturma eylemine başladı

Manisa’nın Soma ilçesinde, Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. tarafından Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’na (Bağımsız Maden-İş) üye olduktan sonra işten çıkarılan Ramazan Gündoğan oturma eylemine başladı. Şirketin ortağı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Soma Linyit İşletmeleri önünde başlatılan eyleme, Bağımsız Maden-İş de destek verdi. “Vur vur inlesin TKİ dinlesin” sloganı atılan eyleme katılan işçiler, baretlerini yere vurarak gürültü eylemi yaptı.

Kod-26 ile çıkartıldı

Eylemde maden işçisi Göndoğan, 7 yıldır yeraltında kepçe operatörü olarak çalıştığını söyledi. Hakları için yaptığı görüşmelerden sonuç alamayınca Bağımsız Maden-İş’e üye olduğunu belirten Göndoğan, “Hiçbir gerekçe olmadan, sadece sendikal faaliyetten kaynaklı işten çıkarıldım. Kod-26 ile işten çıkarıldığım için tazminat da alamadım. 7 yıl boyunca gece gündüz çocuklarım için madeni tırnaklarımla kazıdım. Çocuklarımın rızkını kimseye bırakmam. 3 buçuk aydır yaptığım görüşmelerden bir sonuç alamadım. Artık evimde değil burada yatacağım” diye belirtti.

Ardından konuşan Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Gökay Çakır, TKİ’nin sorumluluk almak istemediğine dikkat çekerek, “Bir işçinin sorunun çözülmesi çok mu zor? İşçi sendikaya üye oldu diye suç mu işledi? 7 senedir burada çalışıyor ve hiçbir açığı yok. Yıllardır izin kullanmamış. Burada duracağız ve işçi hakkını olana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Oturma eylemi, “Sendika haktır engellenemez” ve “Madenciler geliyor” sloganlarıyla devam ediyor.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu