DünyaGüncel

İtalya’da binler iş cinayetlerine karşı sokaklara döküldü

İtalya'da işçi sendikalarının çağrılarıyla iş cinayetlerine karşı sokaklara dökülen binler, İsrail'in Gazze saldırılarını da protesto etti.

İtalya’da işçi sendikaları, iş cinayetlerini protesto etmek amacıyla miting düzenledi. Binlerce işçi, iş yerlerinde güvenliğin sağlanması talebiyle yürüdü.

Ülkenin büyük işçi sendikalarından İtalya Genel İş Konfederasyonu (CGIL) ve İtalyan İşçi Birliği’nin (UIL) çağrısıyla yaklaşık 20 bin işçi, son dönemde artan iş cinayetlerine dikkati çekmek ve iş yerlerinde güvenlik ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Roma’da yürüyüş düzenledi.

Başkentin merkezindeki Circo Massimo’dan başlayan işçilerin yürüyüşü, Ostiense Meydanı’na kadar sürdü. İsrail’in Gazze saldırılarının da protesto edildiği yürüyüşte Filistin bayrakları da açıldı.

CGIL Genel Sekreteri Maurizio Landini, yürüyüş sonundaki mitingde yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin ayakta kalmasını sağlayan çalışanlar, buna dayanamayacak durumda. Ciddi maaş sorunu var, kabul edilemez boyutta güvencesizlik var. Başta kamuda olmak üzere anayasal haklar garanti edilmiyor. İnsanlar, iş kazalarında ölmeye devam ediyor. Değişime ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Ülkede son olarak 9 Nisan’da Suviana Gölü’ndeki hidroelektrik santralinde meydana gelen patlamada 7 işçinin hayatını kaybetmesi sendikaların tepkisini çekmişti.

İtalya’da geçen yıl bin 41 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu