Güncel

Kadın koğuşuna erkek gardiyanlarla baskın yapıldı

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan kadın tutsakların koğuşlarına 1 ay içerisinde 3 kere düzenlenen baskınlara erkek gardiyanların da katıldığı, aramalarda tutsakların özel eşyalarına zarar verildiği bildirildi.

İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kadın tutsakların bulunduğu koğuşlara 1 ay içerisinde 3 kere baskın  düzenlendi, aramalarda tutsakların özel eşyaları yerlere atılarak kullanılamaz hale getirildiği belirtildi. Tutsaklar, aramalara erkek gardiyanların da katılığını ve bu duruma tepki gösterdiklerinde hakarete ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını aktardı.

Şakran Hapishanesi’nde tutsak bulunan Dilan Karakoç babası Ekrem Karakoç ile dün yaptığı telefon görüşmesinde yaşananları anlattı.

40 gardiyanla baskın

Kızının yaşadıkların MA’ya anlatan Ekrem Karakoç, aramalarda yiyeceklere dahi zarar verildiğini söyleyerek, “Koğuşlara erkek gardiyanlar da girmiş. 12 tutsağa karşı 40 gardiyan koğuşa girmiş. Erkek gardiyanlar tutsaklara onur kırıcı sözler söylemiş” dedi.

Hapishanedeki baskılara değinen Karakoç, “Bizim bile üstümüze geliyorlar. Görüşlere geç getiriliyorlar ve tepki gösterdiğimizde bize de bağırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Telefon yasakları

Tutsakların neredeyse hepsine telefon yasağı cezası verildiğini belirten Karakoç, ” Gerekçeleri ise telefon hattının üzerine olmayan kişilerle konuşmak. Mesela benim adıma olan telefon numarası arandığı zaman eşimle ya da evdeki diğer kişilerle konuşmaları yasakmış. Düşman hukukunda bile bir ahlak olur” diye belirtti.

‘Tutsaklara sahip çıkalım’ 

Hapishanede bunlar yaşanırken, tutsak yakınlarının da sindirilmek istendiğini söyleyen Karakoç, şunları söyledi: “Bizi korkutmak için cezaevine para ve mektup gönderenleri tutukluyorlar. Zaten cezaevlerindeki kantinler rant kurumu haline geldi. Dışarıda 5 TL’ye satılan bir şey orada 15 TL’ye satılıyor. Bizim de bunu kabul etmememiz lazım. Bizi de tutuklasınlar, çocuklarımızın yanına göndersinler. ‘İnsanım’ diyen herkes tutsaklara sahip çıksın. Sadece benim kızım değil aynı sorunu yaşayan binlerce insan var. Bunun önüne geçmemiz lazım.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu