GüncelKadın

Kadınlar: Hayatımız bizim, aileniz sizin olsun, 25 Kasım’da Taksim Tünel’deyiz

"Hayatımız bizim, aileniz sizin olsun! 25 Kasım’da Taksim Tünel’deyiz" şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım günü Taksim Tünele çağrı yaptı. 

İstanbul:  Platform adına açıklamayı Rüya Kurtuluş okudu. Kurtuluş, sözlerineİstanbul’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim Tünel’de buluşacağız. Bütün kadınları şiddetin karşısında gücümüzü birleştirmek için yürüyüşümüze çağırıyoruz.” şeklindeki sözlerle başladı.

Devamında Kurtuluş, ” Bu yıl 25 Kasım’a giderken Erdoğan’ın “güçlü aile güçlü milletleri doğurur” propagandasına şahit oluyoruz. Anayasa’da yapılmak istenen başörtüsü ve aile düzenlemesiyle hayatlarımız ve kazanılmış haklarımız bir kez daha seçim sürecinde siyasetin savaş alanına çevriliyor. Yine erkekler bizim yaşamlarımıza dair kararlar vermeye çalışıyor. Erdoğan yıllar önce en az üç çocuk doğurma “emri verdiği” kadınların desteğini kaybetti. Şimdi ise kadınları aile içerisine hapsederek yönetmek istiyor. Uzatmadan söyleyelim; ne o hapishaneye gireriz ne de bu anayasa değişikliğine izin veririz. Hayatımız bizim, aileniz sizin olsun.

AKP’nin hazırladığı ailenin güçlendirilmesi için boşanmaların önlenmesi komisyon raporunun üzerinden 6 yıl geçti. Bu iktidarın en birincil meselelerinden biri uzun zamandır kadınları şiddet dolu, sömürü dolu ailelerin içine tıkmaya çalışmak ve kadınların nasıl yaşayacağına dair sürekli dayatmalar yapmak!” şeklinde konuştu.

“Aileler suç mahalli”

“Kadına yönelik erkek şiddeti büyük oranda aile içindeki erkeklerden geliyor. Kadın cinayetlerinde suç mahali en çok o mutlu aile tablolarının çizildiği evler! Çocuk istismarı o güçlendirmeye çalıştığınız aileler gizlese bile her geçen gün artıyor. Kadınların emeği aile içinde katmerli sömürülüyor!”  diyen Kurtuluş şöyle devam etti:

” Peki bu iktidar ne yapıyor? Kadınların erkek şiddetine karşı direnişini durdurmak için İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışı aileyi korumak adı altında savunuyor. Boşanmaları engellemek için nafaka hakkımızı gasp etmeye çalışıyor ve bu erkek siyaseti aileyi korumak olarak anlatıyor. Diyanet bütçesi de dinsel baskı da her geçen gün aileler üzerinden arttırılıyor. Aileyi merkeze koyarak, Kürtlerin 5-10 çocuk yaptığını söyleyerek milliyetçiliği kadınlara biçtiği annelik göreviyle ifade ediyor. LGBTİ+ düşmanlığını, aileyi tehdit ediyorlar diyerek, dinci faşist siyasetin merkezine koyduğu aile üzerinden tanımlıyor. Artan yoksulluğun maddi ve psikolojik yükünü kadınların ev içinde yüklenmesini istiyor, kadına aile içinde kölelik görevi yüklüyor…Bütün bunları ve daha fazlasını görüyoruz. Bu kadın düşmanlığını artık çok iyi tanıyoruz. Ve bu kadın düşmanlarının bizim yaşamlarımız üzerinden iktidarlarını korumalarına izin vermeyeceğiz”

“25 Kasım’da Taksim Tünel’deyiz”

25 Kasım saat 19.00’da Taksim Tünel’de düzenlenecek eyleme çağrı yapılan açıklama şu sözlerle sona erdi:

“Ama bu savaşın kazananı kadın düşmanları olmayacak! 20 yıldır bu iktidar karşısında geri adım atmadık. Birbirimize, hayatlarımıza, haklarımıza sahip çıktık. Bitti dediklerinde “bizim için bitmedi” diyerek yeniden sokakları doldurduk. 25 Kasım Dominik Cumhuriyeti’nde Mirabel kardeşlerin diktatöre karşı mücadelesinde simgeleşen bir gün. Bugün İran’da kadınlar Molla Rejimini sarsıyor. Tarihimizden, yanı başımızda direnen kızkardeşlerimizden ve mücadelemizden aldığımız güçle; özgürlüğümüz için susmuyoruz, hayatlarımızdan vazgeçemiyoruz, erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz! “

Eylem boyunca, “Nefret Yürüyüşleri Suçtur”, “Aileniz batsın kadınlar Yaşasın”, “Ailenin İçinde İstismar Var” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, sık sık  “Aile Değil Kadınız Kadınlar İsyandayız”, Susmuyoruz Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz” sloganlarını haykırarak eylemlerini sona erdirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu