GüncelKültür&Sanat

Kanun Hükmü filmi Altın Portakal’a geri alındı | Kültür Bakanlığı festivalden çekildi

Altın Portakal 'da sansüre uğrayan "Kanun Hükmü" adlı belgesel filmi tepkiler sonucu yarışmaya geri alındı. Filmin geri alınması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini açıkladı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” filmine uygulanan sansür sonrası gelen tepkiler üzerine film, yarışma seçkisine geri alındı.

Kararı, filmin yönetmeni Nejla Demirci duyurdu.

Antalya Altın Portakal Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu imzasıyla yayımlanan kararda “Belgesel filmde yer alan kişiyle ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir” denildi.

Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeselinin, Antalya Altın Portakal Film Festivali programına geri alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurdu.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, belgeselde yer alan kişilerden birinin yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırılmıştı.

Konuyla ilgili 22 Eylül’de açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığını duyurdu ve ekledi: “Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz.”

Yönetmen Demirci ise açıklamayı ve yaptırımı “hukuka aykırı” olarak değerlendirmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu