Güncel

Kobanê Davası’nın karar duruşması görülüyor

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu Kobanê Davası'nda bugün karar çıkması bekleniyor.

IŞİD’in Kobanê’ye dönük saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleşen eylemler gerekçe gösterilerek açılan ve tarihe “Kobanê Kumpas Davası” olarak geçen davanın bugün görülecek duruşmasında karar çıkması bekleniyor.

18’i tutsak 108 ismin yargılandığı davanın duruşması, bugün Sincan Hapishanesinde bulunan kampüste görülüyor. Tutsak siyasetçilerin duruşmaya katılması beklenmiyor.

Tutsak bulunan siyasetçilerin isimleri şöyle: Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Ali Ürküt, Günay Kubilay, Nazmi Gür, İsmail Şengül, Bülent Parmaksız, Alp Altınörs, Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman, Zeynep Ölbeci, Aynur Aşan, Ayşe Yağcı, Ayla Akat Ata, Dilek Yağlı, Pervin Oduncu, Meryem Adıbelli, Gültan Kışanak.

Dava öncesi Sincan Hapishanesi İnfaz Kurumları Kampüsü çevresinde yoğun polis ablukası alındı.

Bakırhan: 31 Mart’tan bir ders alınıp alınmadığını bugün göreceğiz.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları’nın katılımıyla Sincan Hapishanesi Kampüsü önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya siyasi parti temsilcileri, DKÖ temsilcileri, hukuk örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Tuncer Bakırhan davanın hukukla ilgili olmadığını belirterek “Gizli tanıklarla zorlama yorumlarla hazırlanan siyasi erkin hazırladığı bir kumpas davasıdır. 31 Mart’tan bir ders alınıp alınmadığını bugün göreceğiz. Bu siyasi kumpas davasında verilecek kararın aslındaki önümüzdeki dönem Türkiye’nin hangi hatta hangi yolda gideceğinin göstergesi olacağına da şahitlik edeceğiz. Umarım mahkeme heyeti siyasi erkten etkilenmez. Dosyanın içeriğine dosyadaki boş delillerle tutuklu olan arkadaşlarımızı tahliye ederler ve beraat ederler.” diye konuştu.

Ardından söz alan Tülay Hatimoğulları, “Kobane tam bir kumpas davasıdır. Saray’ın eliyle yazılmış olan yargının eliyle yazılmış olan bir senaryodur. Bir kez daha çağrı yapıyoruz; demokrasiyi yerin 7 kat altına gömmemek için Türkiye tarihinde yargı bir hatadan dönmek için hala bir fırsat var. Bugün açıklanacak karar ya tam bir karanlık tam bir engizisyon, İstiklal mahkemeleri ortamına geri çekecek ya da Türkiye’de demokrasinin önünün açılması için bir başlangıç olarak adledeceğiz çıkacak kararı. Türkiye için bu dava bir yol ayrımıdır. Bu davada verilecek karar hukuka uygun bir karar olur demokratik zeminde bir karar olur, siyaset yapma hakkını engellememek, siyaseten yenemediğini yargı sopasıyla yenmeye çalışan anlayışa karşı bir karar olacaktır ya da bu ülkeyi karanlık dehlizlere sürükleyecektir. Bugün AİHM’nin verdiği uygulamayan bir yargı var. Bu karar uygulanmış olsaydı bugün yargılanan arkadaşlarımız serbest olacaktı. Tam bir düzemece olan ve esasen IŞİD’i besleyen bu Kobane kumpas davasında verilecek kararla ya Türkiye ve Ortadoğu’da IŞİD ve benzeri örgütlerin önü açılacak ya demokrasinin önü açılacak.” diye seslendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu