DünyaGüncel

Kolombiya hükümeti ile eski FARC üyeleri arasında yeniden ‘barış’ görüşmeleri başlıyor

Kolombiya hükümeti ile FARC üyeleri arasında, askıya alınan ‘barış’ müzakerelerinin yeniden başlayacağı bildirildi.

Kolombiya hükümeti ile eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) çatı örgütü olarak da bilinen Estado Mayor Central (EMC) ile 6 Kasım’da askıya alınan ‘barış’ görüşmeleri 24 Kasım’da tekrardan başlayacak.

Kolombiya hükümetini temsilen açıklamada bulunan ve taraflar arasında arabuluculuk rolü üstlenen Gonzalez Posso, 2 haftalık belirsizliğin ardından planlanan toplantılara ve ‘barış’ masasına geri dönülmesi kararı alındığını belirtti.

EMC üyeleri, 16 Ekim’de ikili ateşkes için anlaşmaya vardığı hükümetle barış görüşmelerini askıya aldığını duyurmuştu.

Devlet ile varılan 3 aylık ikili ateşkes anlaşmasına sadık kalacaklarını belirten EMC, devletin taahhütlerine uymadığını gerekçe göstermiş ve görüşmelerinin şimdilik askıya alındığını kaydetmişti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ise 8 Kasım’daki açıklamasında, EMC üyelerinin hükümetle ‘barış’ görüşmelerini askıya alma kararına tepki göstermişti.

Kolombiya’da hükümet, EMC ile 3 aylık ateşkes anlaşması imzalamıştı.

Taraflar arasındaki ateşkes anlaşması, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katılımıyla Kuzey Santander yönetim bölgesine bağlı Tibu kasabasında imzalanmıştı.

Ateşkes anlaşmasının 15 Ocak 2024’e kadar süreceği duyurulmuştu.

EMC

“Ivan Mordizco” ismiyle bilinen Nestor Gregorio Vera’nın yönettiği ve ‘barış’ anlaşmasına hiç katılmayan EMC, FARC’ın “Genelkurmay Başkanlığı” ismiyle de biliniyor.

Ülke basınına göre 2 bin 180’i silahlı olmak üzere 3 bin 500’den fazla üyeye sahip EMC, Venezuela ve Ekvador’un yanı sıra Kolombiya’nın batı, orta ve doğusunda varlık gösteriyor.

EMC mensupları Kasım 2016’da devlet ile imzalanan ‘barış’ anlaşmasına hiç katılmamıştı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu