Güncel

Mardin’de savcı korucunun da dahil olduğu sistematik tecavüz soruşturmasında ‘rıza var’ dedi

Biri korucu 4 kişinin şantajla sistematik tecavüzüne uğrayan ve fuhuşa zorlanan kadının şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada savcı, ‘somut’ delil bulunmadı, ‘rıza var’ diyerek beraat kararı verdi.

Mardin’in Derik ilçesinde Eylül 2023 tarihinde 22 yaşındaki bir kadının şantajla sistematik tecavüz suçlamasıyla yaptığı şikayet üzerine korucu Yakup Akyol ile arkadaşları Çetin Tag, Suud Çelik ve Harun Yılmaz gözaltına alındı.

Kadın, sanıkların kendisine 2021 yılından başlayarak, bir buçuk yıl boyunca şantajla sistematik bir şekilde tecavüz ettiğini ve fuhuşa zorladığını ifade etti. Başlatılan soruşturma kapsamında ifadeler alındı. Faillerden Suud Çelik, “rıza”, Çetin Tag “iftira” ifadeleriyle kendilerini savunurken, korucu Yakup Akyol da kadının “dağa çıkmasını engellediği” için kendisine iftira atıldığını iddia etti.

Derik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edilen failler serbest bırakıldı. Hakim, failler hakkında “adli kontrol” uygulamalarının ağır olacağı gerekçesiyle sadece “yurt dışı yasağı” kararı verdi.

MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre kararda, “(…) üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve yoğunluğu nazara alınarak, bu aşamada belirlenen yerlere başvurmak adli kontrolünün ağır olacağı, savcılık talebinde bulunan yurt dışına çıkış yasağı konulmak suretiyle adli kontrol tedbirinin uygulanmasının ise ölçüsüz olmayacağı…” ifadeleri yer aldı.

Takipsizlik kararı verildi

Kadın koruma altına alınırken, sanıkların tutuklanması talebiyle yapılan itiraz reddedildi. Soruşturmayı tamamlayan savcılık, sanıklar hakkında “takipsizlik” kararı verdi.

Soruşturma kapsamında faillerin telefonlarında genç kadına ait cinsel içerikli görüntüler çıkmasına ve yazışmaların kadının beyanlarını desteklemesine rağmen kararda kadının beyanları “soyut” olarak değerlendirildi.

Savcılık kararında “Yakup Akyol isimli şahsın telefonundan 7 adet müstehcen içerikli video kaydına, 15 adet müstehcen görüntüye rastlandığı” belirtildi. Ayrıca video kayıtlarından birinin şahsın kendi telefonundan çekilerek arşivlendiği kaydedildi.

Savcılık; genç kadının şikayetçi olduğu Harun Yılmaz isimli şahsın üzerine atılı eylemleri işlediğine dair “soyut iddiadan başkaca kamu davası açmaya yeterlilikte ve nitelikte delil elde edilemediği” ifadelerini kullanarak, kadının şantaj ve tehdide uğradığını yok sayarak bir buçuk yıl sonra şikayetçi olması da gerekçe olarak gösterildi.

Savcılık ‘rıza’ dedi

Genç kadının kendisine cinsel saldırıda bulunulduğu anlara dair görüntü kaydını dosyaya sunmasına rağmen Savcılık, videoların rıza dışı veya zorla çekildiğine ilişkin beyan dışında delil olmadığını iddia etti.

Av. Koç: Karar hukuka aykırı

Avukat Dilan Koç, savcılık kararına itiraz etti. Koç, itiraz dilekçesinde verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, “Oysa ki adeta tüm şüphelileri aklarcasına hazırlanana karar çelişkilerden ibarettir” dedi.

Dilekçenin devamında şüphelilerin telefonlarında tespit edilen içeriklere dikkat çeken Koç, “Şüphelinin yapmış olduğu savunmaya iddia makamının koşulsuz itibar ettiği gibi bir an için itibar edelim ve rıza ile görüntülerin çekildiğini kabul edelim. Bu görüntülerin şüpheli tarafından şantaj için kullanılmadığı kabulü aşırı zorlamaya girmektedir. (…) Soruşturma dosyası deliller yeterince araştırılmadan tamamlanarak kovuşturmaya yer olmadığına dair kararla kapatılmıştır. Müvekkilin alına beyanında izah etmiş olduğu hiç bir durum için araştırma yapılmamıştır. Dosyada etkin bir soruşturma yapılmamış, eksik incelemeler sonucu verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karar hatalı ve hukuka aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu