Güncel

Midyat JİTEM soruşturmasında zaman aşımı kararı: Delil bulunamadı

Midyat'ta dokuz kişinin gözaltında kaybedilmesine dair 2012 yılında başlatılan soruşturmada, 'delil bulunamadığı' gerekçesiyle zaman aşımı kararı verildi.  

Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 ile 1996 yılları arasında dokuz kişinin gözaltında kaybedilmesine dair 2012 yılında dönemin Karakol Komutanı Hilmi Kahraman, astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin, Murat Sevim ve Adem Kılıç hakkında açılan soruşturmada ‘zaman aşımı’ kararı verildi. Kararı değerlendiren avukat Erdal Kuzu, “Kürt politikası ve cezasızlık politikasının bir sonucu olarak bu kararın verildiğini düşünüyorum” dedi

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Kasım 2023 tarihinde ‘yetkisizlik’ kararı vererek dosyayı Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Başsavcılık, hemen sonrasında 5 Aralık 2023 tarihinde soruşturmaya dair ‘zaman aşımı’ kararı verdi. Kararda, dokuz kişinin öldürüldüğüne dair ‘herhangi bir delilin olmadığı’ savunuldu.

Dosya kapatıldı

Savcılık kararında, “Şahısların yaşayıp yaşamadıkları hususunda kesin bir bilginin olmadığı, şahısların terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış olabileceği ya da terör örgütü tarafından öldürülmüş olabileceğinin değerlendirildiği” gerekçesine yer verilmesi dikkat çekti.

Savcı, daha önce verilen ‘yetkisizlik’ kararını hatırlatırken, dokuz kişinin askerler tarafından öldürülmesine ilişkin şikayet ve beyanları dikkate almadı. Savcı, gözaltında kaybedilen dokuz kişinin PKK tarafından öldürüldükleri yönünden yürütülen soruşturmaya dair, “PKK/KCK silahlı terör örgütleri tarafından öldürüldüklerine veya kaçırıldıklarına ilişkin kamu davasını açmayı gerektirir somut bir delil elde edilemediği” diye belirtti.

Dokuz kişinin öldürülmesine ilişkin soruşturmanın 20 yıllık zamanaşımı kapsamına girdiğini savunan savcılık, “765 sayılı yasanın daha lehe olması sebebiyle uygulanması gerektiği, dosya kapsamında zamanaşımını durduran veya kesen bir durumun da meydana gelmediği, bu kapsamda 765 sayılı yasa kapsamında eylemin 2015 tarihinde zamanaşımına uğradığı anlaşılmakla” gerekçesini öne sürerek dosyanın düşürülmesine karar verdi.

Av Kuzu: Cezasızlık politikası sonucu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi adına dosyayı takip eden avukat Erdal Kuzu, soruşturma sürecinde ortaya çıkan tanıklar, elde edilen deliller, müşteki beyanları, mağdur beyanları, faillerin kimlikleri ile faillerin daha sonrasında işledikleri suçların dava açılması için yeteri kadar somut deliller olduğunun altını çizdi.

Daha önce savcılık tarafından hazırlanan bir fezleke ile gözaltında kaybedilen dokuz kişinin PKK’ye katıldıklarının iddia edildiğini hatırlatan Kuzu, savcılığın kendi iddiasına somut bir delil bulamadığını itiraf ettiğini söyledi.

Kuzu, dokuz kişinin kaybedilmesinde dönemin karakol komutanı ve beraberindeki askeri görevlilerin sorumlu olduğunu ifade ederek “Bu yönde onlarca delil var, müşteki ve tanık beyanları var. Ancak savcılık soruşturmayı başka yöne çekmeye çalıştı. Baştan beri söylediğimiz noktaya gelinmesine rağmen soruşturma kapatılmıştır. Türkiye’nin 100 yıllık Kürt politikası ve cezasızlık politikasının bir sonucu olarak bu kararın verildiğini düşünüyorum. Dosyayı takip etmeyi sürdüreceğiz. Gerekli itirazlarımızı üst mahkemelere sunacağız” ifadelerini kullandı.

Dosyada yaşanan gelişmeler

Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 ile 1996 yılları arasında Şehmus Eroğlu, Hüsni Çankaya, Nihat Aydoğan, Abdüllatif Şahin, Tevfik Ay, Mehmet Emin Atuğ, Şükrü Demir, Hizni Bilmen ve Abdülkadir Demir’in gözaltında kaybedilmesine ilişkin 2012 yılında dönemin Karakol Komutanı Hilmi Kahraman, Astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin, Murat Sevim ve Adem Kılıç ile ilgili 30 Ocak 2012’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma, 2014 yılında ‘yetkisizlik’ kararı ile Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Ancak Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturmada 2020 yılında 9 kişinin “PKK’ye katılmış olabileceği”ni ileri sürerek ‘görevsizlik’ kararı verdi ve dosyayı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı da 27 Kasım 2023 tarihinde aynı gerekçelerle dosyada ‘yetkisizlik’ kararı vererek dosyayı tekrar Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosyayı Mîdyad’a gönderen Ancak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Aralık 2023 tarihinde ‘zamanaşımı’ gerekçesiyle ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu