GüncelLGBTİ+

ODTÜ’de LGBTİ+ bayrağı taşıyan öğrencilere açılan soruşturma genişletildi

ODTÜ mezuniyet töreninde LGBTİ+ bayrağı taşıyan iki öğrenciye açılan soruşturmanın kapsamı genişletildi.

ODTÜ Rektörlüğü, 26 Temmuz’da ODTÜ Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde LGBTİ+ bayrağı taşıyan ve açan öğrencilere disiplin soruşturması açmaya devam ediyor. Törendeki 20 metrelik LGBTİ+ bayrağını taşıyan iki öğrenciye açılan soruşturmadan sonra, bugün üç başka öğrenciye daha haklarında disiplin soruşturması başlatıldığına dair tebligat gönderildi.

Tebligatta, öğrencilerin “savunma” vermeleri için bu kez 12 Eylül saat 11.00’da Burs ve Disiplin Ofisi’ne gitmeleri istendi.

bianet’e konuşan öğrenciler, Rektörlüğün uzun bir mezuniyet video kaydı izleyerek tüm öğrencileri fişlediklerini söyledi. Öğrenciler ayrıca yeni tebligat gönderilenlerin büyük gökkuşağı bayrağı taşımadıklarını, bireysel olarak taşıdıkları küçük küçük bayrakların söz konusu olduğunu belirtti.

“Diğer delillere dayanarak karar”

Tebligatta şu ifadeler yer aldı:

“Hakkınızda ’26 Temmuz 2023 tarihinde saat 19.40 civarında ODTÜ stadyumunda düzenlenen diploma töreni esnasında çantada getirilen LGBT flamasını açarak toplu yürüyüşe geçtiklerinin tespit edilmesi’ iddialarıyla ilgili olarak Rektörlük Makamı tarafından disiplin soruşturması başlatılmıştır.

“Disiplin soruşturmasının sonuçlanması ve konuya ilişkin savunmanızı yapmak üzere 12 Eylül Salı günü saat: 11.00’de Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı 2 katta bulunan Burs ve Disiplin Ofisi toplantı odasına gitmeniz gerekmektedir.

“Bu çağrıya özürsüz uymadığınız veya özrünüzü zamanında bildirmediğiniz takdirde savunmadan vazgeçmiş sayılacağınız ve diğer delillere dayanmak suretiyle hakkınızda gerekli kararın verileceği hususunda bilgi edinmenizi rica ederim.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu