Güncel

Ölümünün üzerinden 6 yıl geçti: Rabia Naz’a Ne Oldu?

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. Önce intihar süsü verilmiş sonra soruşturma dosyası kapatılmıştı. 6 yıldır ‘#RabiaNazaNeOldu?’ soru ile ölümün aydınlatılması çağrıları yapılıyor.

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 günü evinin önünde “şüpheli” bir şekilde ağır yaralı halde bulunan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. 6 yıl önce ağır yaralıyken evinin önüne bırakılan Rabia Naz Vatan konuşamıyordu. Kendisine ne yapıldığını anlatamadı. Son kez 12 Nisan 2018’de babasının elini sıktı ve 11 yaşında hayatını kaybetti.

Rabia Naz Vatan’ın nasıl öldürüldüğünü hâlâ bilmiyoruz. Zira cinayetin ardından başlatılan soruşturma süreci siyasi müdahalelerle ilerleyemedi. Polis ve savcı ölümün ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak üzere görevini yapmadı. Önce intihar süsü verildi, sonra soruşturma dosyası kapatıldı. Vatan’ın ölümüne ilişkin tek bir kişi dahi yargılanmadı.

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, kızının intihar etmediğini kanıtladı ama failleri araştırmak yerine düzmece bir belgeyle ve alelacele bir mahkemeyle babasını akıl hastanesine yatırmaya çalıştılar.

Adli tıp  kurumu ‘Çatıdan düşme’ demişti

Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin hazırlanan adli tıp raporunda “Çocuğun ikamet ettiği evin terasından yan tarafta bulunan yeşillik alana düşme sonrası sürünerek yaralı olarak bulunduğu yere (yaklaşık 6-7 metre) ulaşabileceği oy birliği ile mütalaa olunur” denilmişti. Baba Şaban Vatan “Beli kırık, kalça kırık, ayak kopuk, diğer ayak kırık, sol el bilek hasarlı, sırt üstü dirsekleriyle sürünebilirmiş. Yazıklar olsun” diyerek karara tepki göstermişti.

Baba Şaban Vatan’ın adalet mücadelesi sonrası AKP’li Nurettin Canikli, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için mücadele eden baba Şaban Vatan hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu gelişmenin ardından Baba Vatan’ın mahkeme kararıyla akıl hastanesine yatırılmasına karar verildi. Vatan’ın akıl hastanesine yatırılma gerekçesi olarak Giresun’un Eynesil İlçesi Eski Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin şikayetleri gösterildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Bakan Nurettin Canikli’nin cinayeti örtbas etmek istediğini iddia eden Baba Vatan hakkında daha sonra Canikli’nin şikayetiyle dava açılmıştı.

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın daha sonra kızının ölümüyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li Nurettin Canikli hakkında yaptığı şikayet ise savcılık tarafından kabul edilmedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı her iki ismin de dokunulmazlığı olduğu, ancak TBMM’de yapılacak bir oylama sonucu haklarında soruşturma açılabileceğini söyledi.

Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin soruşturma dosyasında da takipsizlik kararı verildi. Savcı takipsizlik kararında “Rabia Naz Vatan’ın ölümünün yüksekten düşmesi sonucu meydana geldiği, başkası tarafından kasten ya da taksirle öldürüldüğü yönünde herhangi bir delilin tespit edilmediği, bu nedenle kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi” dedi.

Çağrılar yapılıyor

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün altıncı yılı dolayısıyla X sosyal medya platformunda “#RabiaNazaNeOldu” etiketli paylaşımlar yapıldı ve bir kez daha adalet istendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu