Güncel

Özak işçilerinin örgütlendiği BİRTEK-SEN’e 1.5 milyon TL ceza

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN), 1,5 milyon para cezası kesti. Bakanlık Özak Tekstil’de örgütlenen BİRTEK-SEN’in işçileri zorla Öz İplik-İş’ten istifa etmeye zorladığını iddia etti ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 19. maddesinden ceza verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN), 1,5 milyon para cezası kesti. Bakanlık Özak Tekstil’de örgütlenen BİRTEK-SEN’in işçileri zorla Öz İplik-İş’ten istifa etmeye zorladığını iddia etti ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 19. maddesinden ceza verdi. Tebligatta BİRTEK-SEN’in, işçilerin üzerinde sendikal baskı kurduğu iddia edildi. Tebligatta patronun ise işçilere sendika konusunda herhangi bir baskı yapmadığı iddia edildi.

Yazıda, 29 Kasım 2023 ve 1 Aralık 12.2023 tarihlerinde fabrikada yapılan incelemeler neticesinde bu sonuca varıldığı ifade edildi.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen cezaya ilişkin açıklama yaptı:

“Açtığımız davalar için ilgili mahkemelere sunduğumuz belgelerde de yer aldığı gibi, 2023 yılı Kasım ve Aralık aylarında BİRTEK-SEN’e Özak Tekstil’den toplam 545 üyelik gelmiştir. Bu üyeliklerin bir kısmı, eylemlerimiz devam ederken, fabrikada çalışmaya devam eden işçilerden oluşmaktadır.  Söz konusu tebligatta, ‘BİRTEK-SEN’in işyerinde çalışan işçilere kendi sendikalarına üye olmaları yönünde baskı yapıldığı anlaşılmıştır’ ifadeleri yer almaktadır. Eyleme katılan işçilerin jandarma barikatından dolayı fabrikanın sokağına bile sokulmadığı, içerideki işçiler ile eyleme devam eden işçilerin hiçbir şekilde iletişime geçemediği koşullarda BİRTEK-SEN işçilere nasıl bir baskı yapmış olabilir? Bu incelemenin hangi heyet tarafından, hangi işçilerle görüşerek, hangi fabrikada yapıldığını anlamak mümkün değil. Çalışma Bakanlığı, hangi görüşmeler sonucunda bu karara varmış, anlamak güçtür. Çalışma Bakanlığı’na bağlı İŞKUR İl Müdürlüğü’nün hazırladığı tebligat, açıkça, patronun çıkarları gözetilerek, mücadele eden işçilerin ve sendikalarının cezalandırılması için hazırlanmıştır. Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR İl Müdürlüğü gönderdiği tebligat ile ‘Özak Tekstil’de yaptığınız gibi, patrona karşı gelirseniz; hakkınızı ararsanız; ekmeğinize, onurunuza sahip çıkarsanız; kölelik koşullarına boyun eğmezseniz cezasını çekerseniz’ demektedir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu