EmekGüncel

Özak Tekstil işçileri direnişte: İşçiler, patronun emir kulu, uluslararası sermayenin kölesi değil

Özak Tekstil işçileri BİRTEK-SEN’e üye olduğu için bir kadın işçinin işten atılması ve fabrikadaki baskı ve tehditlere karşı başlattıkları direnişin ikinci gününde bir açıklama yaptı.

Direnişin ikinci gününde Özak Tekstil işçileri, fabrika önünde HEDEP Milletvekili Ferit Şenyaşar, Emek Partisi, TİP ve CHP’nin de katıldığı basın açıklaması gerçekleştirdi. HEDEP Milletvekili Ferit Şenyaşar, açıklamadan önce patronla görüşme talep etti ancak görüşme talebi reddedildi. Şenyaşar bunun üzerine açıklamadan önce söz alarak, “İşçilerin talebi tamamen anayasal haklara uygundur. İşçilerin talebi kabul edilecek bunun başka bir yolu yoktur” dedi.

Şenyaşar’ın ardından Funda Bakış isimli kadın işçi konuştu. Funda Bakış, içeride özellikle kadın işçilere dönük baskıların olduğunu söyleyerek, “Özel hayatımızı, ailemizi iş yerine taşıyarak bizi zor duruma sürüklüyorlar. Ailemizi, eşimizi, dostumuzu arayarak ‘Biz aileyiz, hakkınızı aramayın’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“ÖZ İPLİK-İŞ İŞÇİNİN DEĞİL, PATRONUN SENDİKASI”

Basın açıklamasını Özak Tekstil işçileri adına Halil Karataş okudu. Öz İplik-İş’in patronlarla iş birliği içinde olduğuna vurgu yapan Karataş, BİRTEK-SEN’e gerçek bir işçi sendikası ihtiyacı duydukları için geçtiklerini söyledi. Özak Tekstil işçilerinin asgari ücretin 500 lira üzerinde aylık aldığını ifade eden Karataş, açlık sınırının altında ücret aldıklarını vurguladı. Öz İplik-İş’in işçilerden kestiği aidatları da ne yaptığını bilmediklerini söyleyen Karataş, “Öz İplik-İş Sendikasının sendikacıları, patrondan iyi yaşıyor. Çünkü dün patronla o kadar görüşme talep ettik karşımıza Öz İplik-İş temsilcileri çıktı, sanki patronun temsilcileri gibi ‘Bizimle konuşun’ dediler. Çünkü Öz İplik-İş Sendikası işçinin değil patronun sendikası” şeklinde konuştu.

Özak Tekstil’in üretim yaptığı Levi’s markasına seslenen Karataş, “Eğer sizin de sorumluluğunuz olan bu baskılar sona ermezse basında isminiz daha çok çıkacak. Markanızın adını sosyal medyada, basında daha çok duyacaksınız. Levi’s’ın üretildiği fabrikada işçilerin yaşadıklarını her yerde anlatacağız. Mağazalarınızın önü de dahil” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu