EmekGüncel

Perfetti’de baskılar da direniş de sürüyor

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük sakız ve şekerleme üreticisi olan Perfetti Van Melle’nin İstanbul Esenyurt’ta bulunan fabrikasında Tekgıda-İş Sendikası öncülüğünde işten atılan işçi temsilcisiyle birlikte fabrika önünde direnişini sürüyor.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük sakız ve şekerleme üreticisi olan Perfetti Van Melle’nin İstanbul Esenyurt’ta bulunan fabrikasında sendikal baskılar devam ediyor.

Mentos, Vivident gibi markaları bünyesinde barındıran şirket sendika temsilcisini işten çıkarmıştı. Hukuksuzlukta sınır tanımayan Perfetti yönetimi şimdi de yüzlerce sendika üyesi işçiye haksız tutanaklar tutarak yıldırmaya çalışıyor. Tek Gıda-İş Sendikası işten atılan işçi temsilcisiyle birlikte fabrika önünde direnişini sürdürürken, çeşitli eylemlerle dayanışmayı büyütüyor.

Son olarak 28 Martta fabrika önünde yapılan eyleme Tek Gıda-İş’in örgütlü olduğu çeşitli işyerlerinden işçiler, Türk-İş’e bağlı sendikalardan yöneticiler, demokratik kitle örgütleri ve UİD-DER katıldı. Yapılan konuşmalarda işçilerin sendikal haklarını tanımayan, basın açıklamasını engellemek için fabrika önündeki alana tırlar ve servisler çeken Perfetti yönetimi protesto edildi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Tekgıda-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Köse, güvencesiz çalışma koşullarına, patronun keyfi baskılarına karşı Perfetti işçilerinin sendikalarında örgütlendiğini ve gerekli çoğunluğu sağlayarak işyerinde yetkili sendika olduklarını hatırlattı.

İşyerinde sendikalı işçilere yönelik baskıların arttığına dikkat çeken Köse, geçtiğimiz günlerde 15 yönetici hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı. “Bu işin çözüm noktası sözleşme görüşme masasıdır” diyen Kemal Köse açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi de bir kez daha belirtmek istiyoruz. Aksi bir tutum karşısında mücadelemiz başarıya ulaşana kadar sadece fabrikalarınızın önünde değil aynı zamanda yasal haklarımızı da kullanarak bu haklı mücadelemizi gerek ulusal gerekse uluslararası tüm alanlara taşıyacağız.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu