DünyaGüncel

Politeknik Direnişi’nin 50. yıldönümünde Atina’da on binler sokaklara döküldü

Yunanistan'ın başkenti Atina'da Politeknik Direnişi’nin 50. yıldönümünde 40 binden fazla kişi sokaklara dökülerek ABD ve İsrail Büyükelçiliklerine yürüdü.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Politeknik Direnişi’nin 50. yıldönümünde Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen üç günlük etkinliklerin ardından 40 binden fazla kişi 17 Kasım tarihinde, ABD ve İsrail Büyükelçiliklerine yürüdü.

Politeknik olarak bilinen Atina Ulusal Teknik Üniversitesi önünde bir araya gelen on binlerce kişi, üniversitenin kapısında bulunan anıta kırmızı karanfiller bırakmalarının ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD Büyükelçiliğine gitmek üzere yürüyüşe geçti. Yoğun polis ablukasının olduğu kenttin bütün ana caddeleri trafiğe kapatıldı.

‘Ekmek, Eğitim, Barış, Özgürlük!’, ‘Politeknik yaşıyor!’, ‘Filistin’e özgürlük!’ sloganlarının sık sık atıldığı protesto yürüyüşünde taşınan binlerce Filistin bayrağı dikkat çekti.

Ülkenin bütün kentlerinde düzenlenen büyük protestolarda anti-emperyalizm vurgusu ile beraber hükümet politikalarına, savaşa ve faşizme karşı güçlü mesajlar yer aldı.

Her yıl ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde bitirilen yürüyüş, İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden soykırım saldırıları nedeniyle ilk defa İsrail’in Atina Büyükelçiliğine kadar devam etti.

 20 gözaltı

Akşam 9’a kadar 20 kişinin gözaltına alındığı bildirilen Atina’daki protestoda, bazı bölgelerde polis ile protestocular arasında çatışmalarda yaşandı.

Selanik

Selanik’in büyük yürüyüşü Selanik Aristoteles Üniversitesi Politeknik Okulu’ndan başladı. Yürüyüşün başında 1967-1974 Hapisteki ve Sürgündeki Direnişçiler Derneği’nin bloğu yer aldı.

Bir öğrenci bloğu Tsimiski Caddesi üzerindeki ABD Konsolosluğu önünden geçerken ellerinde kırmızı ve Filistin bayrakları taşıyarak Filistin halkıyla dayanışmalarını ifade eden sloganlar attı. Protestocular iki ABD bayrağını yaktı.

Yürüyüşün sonunda grupların molotof kokteyli ve havai fişek atması üzerine küçük çaplı bir gerginlik yaşandı ve bunun üzerine sağa sola saldıran polis kent merkezini gaz bombalarıyla boğdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu