DünyaGüncel

Rakka’da IŞİD’den kalan mayınların patlaması sonucu dokuzu kadın 16 kişi öldü

Suriye'nin Rakka kentinin doğu kırsalında, IŞİD'ın bıraktığı bir mayının ptlaması sonucu mantar toplayan en az 16 kişi yaşamını yitirdi.

IŞİD’in bir zamanlar “başkenti” ilan ettiği Rakka kırsalında mantar toplayan köylülerin aracı IŞİD’ın düşediği bir mayına denk geldi. Patlamada en az 16 kişi yaşamını yitirdi.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardığına göre, 20’den fazla mantar toplayıcısını taşıyan bir kamyonet, Rakka’nın doğu kırsalında mayına denk gelince infilak etti. Dokuzu kadın en az 16 kişi yaşamını yitirirken, altı kişi yaralandı.

Suriye’de yetişen trüf mantarı, dünyanın en iyi mantarları arasında gösteriliyor. Mantarlar genellikle şubat ile nisan arasında toplanıyor. Ortalama aylık gelirin sadece 18 dolar civarında olduğu ülkede, trüf mantarının kilosu 25 dolara kadar alıcı bulabiliyor.

Yoksulluk içinde yaşayan yüzlerce Suriyeli de bu tarihlerde, IŞİD’in saklanma noktası olmasına ve çok sayıda kara mayını içermesine rağmen gelir elde edebilmek için mantar toplamaya çalışıyor. Her sene bu tarihlerde onlarca Suriyeli, mantar toplamaya çıktıkları sırada IŞİD saldırıları ya da mayın patlamaları nedeniyle ölüyor.

Bu senenin başından beri, Suriye’de en az 74 kişinin mayın patlaması nedeniyle öldüğü, 71’inin yaralandığı biliniyor. Son olarak şubat ayının son günlerinde, Badiye’de trüf toplayan 14 köylü, IŞİD’in geride bıraktığı mayınların patlaması sonucu ölmüştü. Olayda sekiz kişi yaralanmıştı. 7 Mart’ta ise IŞİD Deyr ez Zor kırsalında trüf mantarı toplayan köylüleri hedef almış, yaklaşık 44 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu