GüncelKadın

RÖPORTAJ | “Cinsel İstismarın Şüphesi Olması Dahi Takibini Gerektiriyor!”

"Gerçekten minicik bir istismar şüphesi bile varsa, bunun arkasını bırakmasınlar. Biz zaten avukatlar veya toplumdaki dernekler olarak çocukların hep arkasındayız"

İzmir’in Bayındır ilçesinde görevli öğretmen F.Ş hakkında 12 yaşındaki kız çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığı suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Çocuğun ailesi F.Ş’den şikâyetçi oldu. İfadesi alınmak üzere emniyete götürülen F.Ş, sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Ailenin suç duyurusunda bulunmasıyla birlikte hakkında cinsel istismar suçlamasıyla soruşturma açılan F.Ş’nin, daha önce de benzer suçlamayla disiplin soruşturması geçirdiği ve Bayındır ilçesindeki okula sürgün olarak atandığı ortaya çıktı. F.Ş’nin cinsel istismar suçuyla yargılanması devam ediyor. Mağdur çocuğun ailesinin konuya dair tacizci öğretmenin Bayraklı’daki sürecine dair yapığımız haber üzerine gazetemize ulaşmasıyla birlikte dosya avukatı Selen Göreci Palavar, çocuk istismarı davasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Bayındır ilçesinde yaşanan çocuk istismarı failinin dosya kapsamında nasıl yargılandığı, çocuğa yönelik istismar suçlarının engellenmesi için nasıl bir yargılama yapılması gerektiği üzerine konuştuk.

– Bayındır’da yaşanan cinsel istismar soruşturmasını konuşmak istiyoruz. Bu öğretmen (FŞ), Bayındır’a sürgün ediliyor. Bayındır’a gelmeden önceki ve geldikten sonraki süreci davanın avukatı olarak bizlere anlatabilir misiniz?

– Bu şahıs aslında yaklaşık 26 yıldır öğretmenlik yapıyor. Ve İzmir’in birçok ilçesinde okullarda görev yapmış. Bizim şimdiye kadar aldığımız ihbarlarda anladığımız kadarıyla 6-7 tane okulun ismi geçiyor Bayındır’a gelene kadar. Bu evrede de 2016 yılında Bayraklı’da İmbatlı Ortaokulu’nda öğretmenler tarafından şikâyet ediliyor. Savcılığa gidiyor bu dosya. Bu dosyada 22 tane tanık, 2 tane mağdur var. Çocuklara sarf ettiği cinsel istismar içerikli cümleler, dokunmalar, temaslar, yaklaşımlar var. Ancak o dönemde sosyal medya bu kadar yaygın olmadığı, seslerini duyuramadığı ve Bayraklı ilçesi de küçük bir bölge olduğu için aileler bunun üzerini kapatıyor.

Aynı şekilde okul müdürü de bunun yayılmasını istemediği için; “Tamam, biz okuldan gönderelim, halledelim. Sizi kurtaralım, sıkıntı yok. Daha fazla uzatmayın” diyerek bu konuyu kapatıyorlar. 2016 yılında açılan soruşturma dosyasında sadece rehber öğretmenlerin ifadeleri kalıyor böylece. Orada da sadece basit cinsel istismar sarkıntılık boyutunda kabul edildiği yani şikayete tabi bir suç olduğu için de devamı gelmiyor. Ve dosya takipsizlikle kapanıyor.

Bu durumda da yine de öğretmenlerin ısrarı üzerine bu adamın pedofili olduğunu beyan etmeleri üzerine de, ona bir disiplin suçu yazılıyor. Savunması alınıyor ve başka bir okula sevki yapılıyor. Aslında bakarsanız 2016 yılından bu yana disiplin soruşması kapsamında değiştirdiği 6-7 okulla, onun daha fazla çocuk görmesi, tanıması imkanı veriliyor. Çünkü aslında pedofili bir birey olduğu sabit. Çok da üzerine şüphe uyandıracak bir durum yok çünkü çok fazla ihbar aldık. Aslında bu kişinin her seferinde farklı bir okula gönderilmesi ve özelikle kız çocuklarının bulunduğu (kız meslek lisesine gittiğini söyleyenler var) yerlere gönderilmesi aslında adama ödül oluyor. Bu çok üzücü. Bizim de takıldığımız nokta burası.

Çünkü bizim Bayındır’daki dosyamız zaten asli cezaya gitti. Bu yönde yargılama başladı ama bizim için önemli olan o döneme kadar gelen yani; şu ana kadar isimli-isimsiz yaklaşık 42 tane çocuktan ihbar aldık. Bu adam uzun süredir belki de 26 yıldır istismarı ciddi şekilde devam ettiriyor.

Ve biz bunun detayını da bilemiyoruz. Mesela bir telefon aldık bir kız çocuğundan, şu an kendisinin bir bebeği olmuş, evlenmiş. Ama bize söylediği 2015-2016 yıllarında 11 yaşındaki bir sınıf arkadaşının bu öğretmenle ciddi bir “sevgili” diye adlandırılan bir ilişkisi olduğu, öğretmenin evine sık sık gittiği, aşk mektupları yazdığı, aşk mektuplarını bu kızın bulduğu, ortaya çıkardığı ve hatta bundan sonra okuldan kendisinin dışlandığı gibi şeyler anlattı. Tabi şu anda, günümüzde elinde bir şey yok.

Ama bunların olduğunu söylüyor. Belki de evine gitti, sevgiliydi dediğimiz şey basit sarkıntılık cinsel istismardan daha ilerisi. Ama maalesef ki, delil niteliğinde sabit bir şey yok. Sadece bu tarz ihbarlar var, o yüzden de henüz ağır ceza mahkemesine sevk edilmiyor sanık. Biz Bayındır’a kadarki aşamada bunun bir pedofili olduğu, cinsel istismarın nitelikli olduğu, birden çok çocuğa karşı işlendiği ve bu kişinin ağır ceza mahkemesinde yargılanması gerektiği üzerine düşüyoruz şu anda.

“İlk defa Bayındır’da bir yargılama geçiriyor!”

– Aslında bir sürü ihbar var. Dosyalara da giriyor belli zamanlarda… Bayındır’daki mesele açığa çıkmış ve dosyası asli cezada. Fail nasıl serbest kalıyor? Bu sonuç nasıl açıklanır sizce?

– Ceza kanununda cinsel istismar suçunun kademeleri var. Burada asli cezaya gitmesinin sebebi, sarkıntılık boyutunda bir istismar olarak iddianamede yer alması. Sarkıntılık boyutundaki istismar, şikayete bağlı suç. Yani kamu davasında şikayetçi bunu devam ettirmez ise dönüşmüyor. Şikayetçi savcılık aşamasında kaldıysa ve “ben şikayetçiyim” demediyse, davaya dönüşmesi için çırpınmadıysa, bu dosya orada takipsizlikle kapanıyor. 2016’dan bizim günümüze kadar bizim Bayındır’dan takip ettiğimiz ve ısrarcı olduğumuz dosyaya kadar bir sürü şikayet olmuş, ihbar olmuş, öğretmenlerden gitmiş. Ama hiçbir zaman devamı gelmemiş.

Genelde korkan taraf hep demiş ki: “Benim kızımın, çocuğumun adı çıkmasın, olay kapansın, zaten okuldan gitti, kurtulduk.” Bu şekilde düşünerek hiç kimse bu şikayeti devam ettirmemiş. O yüzden de bu adam normal bir yargılama hiç geçirmemiş. Şimdi ilk defa Bayındır’da bir yargılama geçiriyor. Ama şu anda bizim dosyamız tek bir mağdur var ve şiddet, tokat var dosyada. Bir de dokunma-temas var. O yüzden de bu dosyada da nitelikli bir istismar yok. O yüzden asli cezada yargılanıyor.

– Türkiye’de çocuğa ve kadına dönük cinsel istismar çok yaşanıyor. Fakat bu yargı sisteminde çocuk ve kadınları gören adil bir yargılanma söz konusu değil. Siz ne düşünüyorsunuz?

– Burada cinsel istismar olayı çok bambaşka bir boyut. Bunun şüphesi olması bile takibini gerektiriyor. Bizim bahsettiğimiz bu şahıs, bazen iftira boyutunda da zaman zaman karşımıza çıkabilir ama çok iyi araştırıldığında mutlaka özünde bir istismar olacağı görülüyor. Bizim Türkiye’deki baktığımız olaylarda çok küçük bir ihtimal bunlar iftiraya dönüyor. O yüzden bir çocuk, hele ki 11-12 yaşlarında bir çocuk istismar edildiğini, o yapılanın kötü bir dokunma olduğunu hissediyorsa bu cinsel istismardır.

En azından bizim olayımızdaki gibi rehberlik öğretmenleri diyor ki; biz bu olayın istismar olduğunu biliyoruz. Mağdur ne kadar şikayetçi olmasa da biz buna tanık olduk. Benim şikayetim en azından davayı sürdürsün. Bu olabiliyor, çünkü rehberlik öğretmeni dediğimiz kişiler okullarda zaten bu sorunlardan çocukları kurtarmaya çalışan, bunları gündeme getiren insanlar.

Normalde bu dosyalarda gerçekten bir rehberlik öğretmenin veya bir psikoloğun takibiyle de bunlar ceza almalı. Bu tarz bir düzenleme olmalı. Bizim bahsettiğimiz olayda 26 yıldır kesintisiz bir pedofili var. Buna rağmen bu adam hiçbir yargılama geçirmemiş. Ve şu anda sadece bizim dosyamızdan yargılanırsa yine çok küçük bir ceza alacak. Çünkü diğer eski dosyalarıyla ilgili mağdurlar üzerinden çok zaman geçtiği için şu anda çıkıp konuşmayacak. O yüzden buna bir çözüm bulmamız gerekiyor.

 

“Minicik bir istismar şüphesi bile varsa, bunun arkasını bırakmasınlar!”

– Bayındır’daki bu dosya çok gündem olmadı. Gündeme gelmesi için kadınlara, kamuoyuna ve basına bir çağrınız var mı?

– Çocuklarımızın daha çok arkasında duralım, özellikle ebeveynleri. Gerçekten minicik bir istismar şüphesi bile varsa, bunun arkasını bırakmasınlar. Biz zaten avukatlar veya toplumdaki dernekler olarak çocukların hep arkasındayız. O yüzden anne-babalar, çocukların söylediği tek bir kelimenin bile arkasında olsunlar. Bunu irdelesinler ki, bununla ilgili ufacık bir hareket, yanlış yapılan her şeyin takipçisi olalım. Bunlar davaya dönsün, failler ceza alsın.

Gündem olmadı, Bayındır’da çıkan yerel haberlerde de bizi üzen geri dönüşler oldu. Yargısız infaz yapıyorsunuz, iftira atıyorsunuz gibi yaklaşımlar oldu. Çünkü bu gerçekten açık aleni bir şekilde istismar olmasa bile bir öğretmenin çocuğu birden çok kez tokatladığı bir durum bile var. Hala daha burada bir şüphe var, “hemen yargılamayın”, “insanları niye linç ediyorsunuz?” gibi girişimler, mesajlar var.

Çok aleni bir şekilde öğretmen kalkıp istismarı geçtim ama tokat attığını zaten doğruluyor. Buna rağmen insanlar savunma mekanizması gerçekleştiriyor. Biz gündemde tutmazsak unutulacak. Sizin bunu haber yapmanız, peşinde olmanız çok kıymetli. Çünkü biz sürekli bağırıyoruz; buna dikkat çekelim, bu çocukların arkasında olalım diyerek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu