Güncel

Saat 04.17: Deprem bölgelerinde çok sayıda kentte anma

6 Şubat depremlerinin yıldönümünde yıkımın yaşandığı kentlerde saat 04.17’de anmalar düzenlendi.

Merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 6 Şubat 2023 tarihinde sabaha karşı 7.8 şiddetinde gerçekleşen depremin üzerinden tam bir yıl geçti. Depremin gerçekleştiği saat olan 4.17’de Antakya, Maraş, Adıyaman, Malatya , Kilis, Osmaniye, Adana, Antep, Diyarbakır ve Urfa’da anma programları yapıldı.

İskenderun

Büyük yıkımın yaşandığı Antakya’nın’ın İskenderun ilçesinde 6 Şubat İnisiyatifi çağrısıyla binlerce kişi, Mustafa Kemal Mahallesi deprem gönüllüleri çadırı önünden bir araya geldi. Binler, meşalelerle depremde yıkılan bir binanın yanına kadar sessiz bir şekilde yürüdü. Kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de yürüyüşe katıldı.

Birçok halkın, hayatını kaybeden yakınlarının fotoğraflarını taşıdığı yürüyüşün sonrası yıkılan binaların olduğu yerde mumlar yakıldı.

Anmada konuşan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, aradan bir yıl geçmesine rağmen ne yaslarının ne de acılarının sona erdiğini söyledi. Ünsal, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Antakya’da sarf ettiği sözleri kınayarak, Hataylılardan ‘intikam’ alındığını söyledi.

Ünsal, “Ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü bu bozuk sisteme karşı emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat depreminin ilk gününden itibaren başlattığımız dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz” dedi.

Antakya

Antakya’da ise binlerce kişi depremin yaşandığı saat olan 04.17’de Köprübaşı’nda bir araya geldi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ile çok sayıda milletvekili ve çok sayıda demokratik kitle örgütü anmaya katldı.

Acı ve öfkenin hakim olduğu anmada, hayatını kaybedenler için bahurlar yakıldı. Kitle, burada yapılan anmanın ardından polisler tarafından barikatlarla ablukaya alınan ve girişine izin verilmeyen Rana Apartmanı’nın olduğu bölgeye geçti. Rana Apartmanı’nda yaşamını yitirenler anısına, apartmanın enkazında mum yakıldı. Sık sık, ‘Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok’ sloganı atıldı.

‘Bir yıl geçti devlet hala yok’

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise yaptığı konuşmada, “Aradan bir yıl geçmesine rağmen devlet hala yok. Hayata devam etmeye çalışan insanlar hala acılar içinde kıvranıyor. Dün cumhurbaşkanı kendi ağzıyla ‘Biz Hatay’a bilerek ve isteyerek yardım göndermedik’ demiş oldu. Kadim Antakya halkı ölüme terk edildi. Asla unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Deprem bölgelerinde yaşamı yeniden inşa edeceklerini vurgulayan Hatimoğulları, “Doğunun kraliçesi Antakya, 7 kere kendini yeniden kurmayı nasıl başardıysa biz bir kez daha kentimizi yeniden inşa edeceğiz. Hala bulunamayanlarla ilgili televizyonlarda uzun uzun konuşmalar gerçekleşti. Kayıplarını arayan insanlar için komisyon kurulması talebimiz ne yazık iktidarın ve ortağının oyuyla reddedildi. Ancak biz kayıplarımız bulunana kadar onları aramaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

Urfa

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, depremlerde yaşamını yitirenleri Haliliye ilçesindeki İpekyolu caddesinde bulunan ve depremlerde yıkılan bir binanın önünde andı. Çok sayıda kişinin katıldığı anmada, yıkılan binanın olduğu yere karanfiller bırakılarak, mumlar yakıldı.

Depremlerde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Urfa Tabip Odası Başkanı Bulut Ezer, “Bu bir doğal afetti. Ama bu ölümler, yapay bir afet ile gerçekleşti. Sorumluluğu olanların açığa çıkması ve birilerinin hesap vermesi gerekiyordu. Ancak maalesef hiç kimse bu konuda sorumluluk almadı. Sadece helalleşmek istediler, insanlara ‘bizi affedin’ dediler. Ama biz asla affetmeyeceğiz, helalleşmeyeceğiz” dedi.

Maraş

Depremin merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesinde halk, Hükümet Konağı’ndan Saat Kulesi’ne kadar ellerinde meşalelerle yürüdü. Yürüyüş sonrası mumlar yakılarak, yıkımın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

Adıyaman 

Depremlerde büyük bir yıkımın yaşandığı Adıyaman’da ise kalabalık bir kitle toplandı. Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Mimar Sinan Parkı’nda bir araya gelenler, “Yastayız, unutmayacağız” yazılı pankart açtı. Kitle, sorumluları yargılanması için taleplerini dile getirerek, “Tüm sorumlular yargılansın”, “İnsanları ölüme terk ettiniz” ve “Ses vardı devlet yoktu ses kesildi devlet geldi” dövizleri taşıdı.

Valiye tepki

Saat kulesinin olduğu alana kadar yürüyüş yapıldı. KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, “Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat’ın ilk gününden itibaren başlattığımız dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz” dedi.

Halk, saat kulesi önüne karanfiller bıraktı. O sırada anmaya katılan Adıyaman Valisi Osman Varol ile eski bakan Adil Karaismailoğlu’na tepki gösterildi. Halk, ‘Hakkımızı helal etmiyoruz’ sözleriyle valiyi yuhaladı. Kitle, ‘Sesimi duyan var mı?’ sloganları attı.

Daha sonra siyah ve beyaz renkli balonlar göklere bırakıldı. Platform bileşenleri, İsias Hotel’in önünde de mumlar yaktı.

Diyarbakır

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria Sitesi önünde anma gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Serra Bucak ile Doğan Hatun’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi, siteye kadar yürüyerek, enkazın olduğu yere karanfiller bıraktı.

Anmada konuşan Platform Sözcüsü Elif Turan, “Bir yıl geçmesine rağmen acısı halen çok taze, kabuk bağlamayan bir yaramız var. Çünkü bu doğa olayı, alınamayan önlemler, bilimin ve tekniğin önemsenmemesinden kaynaklı bir felakete dönüştü” dedi.

DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı adayı Doğan Hatun, “Depremden daha büyük bir felaket olan sahipsizliğe de tanık olduk. Bir bütün olarak 10 ilde yaşanan bütün yurttaşların nasıl devlet tarafından sahipsiz kaldığına da tanık olduk. Amed, o gün depremden 17 dakika sonra kriz masası oluşturdu. Başta kendi yaraları, daha sonra gücü oranında bütün illerin yaralarını sarmaya başladı” diye konuştu.

Adana 

Adana’da Deprem Dayanışma Derneği, Çukurova ilçesinde depremde 96 kişinin yaşamını yitirdiği ve enkaza dönen Alpargün Apartmanı’nın olduğu yerde anma etkinliği gerçekleştirdi. Kentteki demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi anmaya katıldı. Anmada, depremde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı, mum ve meşaleler yakıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada halk gözyaşlarına hakim olamadı.

Deprem Dayanışma Derneği’nden Yusuf Köse, deprem bölgesindeki halkın sorunlarının halen çözüme kavuşturulmadığını ifade ederek“Demokratik, dayanışmacı, hak arama talebinden vazgeçmeyen toplumları oluşturmak artık yaşamsal bir zorunluluktur. Birlikte düşünmek, karar almak zorundayız. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı, kentlerimizi, köylerimizi, mahallerimizi ve birbirimizi korumak zorundayız.  Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” diye konuştu.

Osmaniye

Osmaniye’de, depremde en fazla yıkımın yaşandığı Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan Metin Tamer Siteleri bölgesinde anma etkinliği düzenlendi. Anmaya, depremzedelerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, dualar okundu. Anmada enkaz alanına karanfiller bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu