GüncelKültür&Sanat

Seslendirme oyuncuları sefalet ücretlerine karşı iş bırakacak

Seslendirme oyuncuları talep ettikleri ücret iyileştirmelerinin yapılmaması sebebiyle bir gün iş bırakma kararı aldı.

Oyuncular Sendikası, günümüz ekonomik koşullarında ücretleri asgari ücretin altında kalan, çoğu zaman sefalet koşullarına mahkum edilen seslendirme oyuncularının bir dizi eylem ve etkinlik yapacağını duyurdu.

Seslendirme oyuncuları, “Türkçe seslendirme mesleğinin yok olma tehlikesine kamuoyunun ve ilgililerin dikkatini çekmek amacıyla” 2 Ekim Pazartesi günü, “gelecekte tamamen susmamak adına” 1 gün iş bırakarak sessiz kalma kararı aldı. Oyuncular Sendikası Seslendirme Çalışma Grubu, iş bırakma eylemine çağrı için yarın (30 Eylül Cumartesi) saat 14.00’te Cemal Reşit Rey Konser Salonu önünde bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Basın açıklamasına Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) Genel Başkanı ve FIA Yönetim Kurulunu oluşturan tüm ülkelerin delegeleriyle beraber şu an Amerika’da grevde olan SAG-AFTRA ve Kanada’da grevde olan ACTRA temsilcileri de katılacak. İstanbul’da toplanan FIA Yönetim Kurulu’nun Türkiye’deki meslektaşlarına destek kararı ve sendikanın Amerika ve Kanada’da grevde olan oyunculara verdiği destek açıklaması da okunacak.

Eylem ve etkinliklerde, ücret sorunlarının yanı sıra; mesleki kalitenin erozyona uğramaya başlaması ve yapay zekâ kaynaklı teknolojilerin kontrolsüz ve denetimsiz biçimde büyüyerek seslendirme mesleğini tehlikeye atacak konuma gelmesi sonucu, Türkçe seslendirme ve dublajın geleceğinin ciddi anlamda tehlikeye girmesi de gündemde olacak.

Basın açıklamasının ardından, 14.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Dünyadan Örneklerle Oyuncu Hakları Paneli” yapılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu