Güncel

Soma Katliamı’nın 10’uncu yıldönümünde İstanbul ve Ankara’da eylem

İstanbul ve Ankara'da Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Soma Katliamı’nın 10’uncu yıldönümü nedeniyle düzenledikleri eylemlerde katledilen 301 işçiyi anarak, “Soma’yı ne unuturuz, ne de unuttururuz. Birleşik mücadeleyi büyüterek hesap soracağız” dedi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Soma Katliamı’nın 10’uncu yıldönümünde Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, DEM Parti İstanbul Milletvekili Keziban Konukcu, sendikalar ve Partizan’ın da alaralarında bulunduğu çok sayıda devrimci-demokrat kurum katılım sağladı.

“Soma Katliamı 10’uncu yılında. Açlık, yoksulluk ölüm kader değil. Mücadeleyle değiştireceğiz” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Soma’yı unutma unutturma” ve “Kaza, kader değil bu bir katliam” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan Birleşik İşçi Hareketi (BİH) Sözcüsü Meliha Kaya, Soma Katliamı’nın sorumlusunun mevcut iktidar olduğunu belirterek, Soma’da işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin hiçe sayıldığını, “güvencesiz ve taşeron çalıştırmanın” kural haline geldiğini ifade etti. Katliam sonrası açılan davalarda da adaletsizliğin sürdüğünü vurgulayan Kayacı, “Hiç bir kamu görevlisinin yargılanmasına izin vermeyip korudular” diye hatırlattı.

Soma davasını yakından takip eden Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay’ın “keyfi yargılamalarla” tutsak olduğunu kaydeden Kayacı, “Ülke sınırları içerisinde bulunamayan adalet şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde aranıyor. Adalet mücadelemiz aileler, avukatlar, emekçiler, ezilenler olarak sürüyor, sürecek. Soma’yı ne unuturuz, ne de unuttururuz. Katliamlar karşısında AKP – MHP iktidarının  ve sermayenin cezasızlık çarkını kıracak, birleşik mücadeleyi büyüterek hesap soracağız” dedi.

Basın açıklaması sloganlar eşliğinde sona erdi.

Ankara: ‘Soma’nın katili sermaye devleti’

Ankara’da Madenci Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, DEM Parti Ankara İl Örgütü yönetimi ve bileşenleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüleri ve Partizan’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda devrimci- demokrat örgüt katıldı. Açıklamada “Soma, Ermenek, Bartın, İliç kaza değil katliam, iş cinayetlerinin hesabını soracağız” yazılı pankart açılırken “Soma’nın katili sermaye devleti” ve “Fıtrat değil katliam” yazılı dövizler açıldı. Sık sık “Kader değil cinayet kaza değil katliam” sloganları atıldı.

Açıklamayı yapan Songül Doğan, “Bundan 10 yıl önce ülkenin en büyük işçi katliamı yaşandı. Ülkeyi yönetenlerin ‘Türkiye’nin en modern madeni’ diyerek övdüğü Soma Holding’e bağlı maden ocağında alınmayan önlemler ve denetimsizlik sonucu 301 maden işçisi kardeşimiz hayatını kaybetti. Soma bir katliamdı. Hem de göz göre göre gelen bir katliam! Kuralsız çalışmanın ve aşırı kâr hırsının tek kural olduğu kapitalizmde, Soma madeninde de planlanandan iki kat fazla üretim yapıldı. Üretim bu denli artarken ne havalandırmayı sağlayan ana vantilatörün kapasitesi arttırıldı, ne yeterli sayıda gaz maskesi bulunduruldu maden ocağında. Binlerce işçinin çalıştığı madende haberleşme ve alarm sistemi bile yoktu. Kâr hırsıyla ihmaller birbirini izlerken denetimsizlik de bu katliama davetiye çıkardı. Tıpkı sonrasında Ermenek’te, Amasra’da, İliç’te olduğu gibi” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu