EmekGüncel

Tanzanya’daki demiryolu projesinde çalışan işçiler eylemde

İşçiler denmeyen ücretleri için Yapı Merkezi Holding’in önünde eylem başlattı.

Tanzanya’da bulunan Darüsselam-Mwanza Demiryolu inşaatı projesinde çalışan işçiler, ödenmeyen ücretlerine dair çalıştıkları Yapı Merkezi Holding’in İstanbul Üsküdar’da bulunan ofisi önünde eylem başlattı.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol Sendikası (Dev Yapı-İş) öncülüğünde bir araya gelen işçiler, sık sık “Ücret haktır gasp edilemez” ve “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları attı. İşçiler, eylemlerinde Kürtçe ve Türkçe şarkılar seslendirdi.
Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, ücretleri ödenmeyen işçilerin uzun süredir ekonomik zorluk içinde olduğunu ifade etti. Demir, “İşçilerin birlik ve beraber olması gerekiyor. Çünkü patron bir tanedir ve bütün bu değerleri, emekleri, Türkiye’yi bu hale getiren biz işçiler ve emekçileriz” dedi.
Yaşanan hak gaspını kabul etmediklerini vurgulayan Demir, Yapı Merkezi Holging ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı’nın yarattığı mağduriyet yüzünden toplandıklarını ifade etti. “İşçilerin sabrı tükeniyor” diyen Demir, şunları söyledi: “Sadece buradaki işçiler değil, bine yakın işçi bu mağduriyeti yaşıyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması için bakanlığa sesleniyoruz; işini yap, görevini yap. Birçok yere götürüp reklam ettiğin, birçok ülkede proje imzaladığınız bu şirketi kontrol edemiyorsunuz. Bugün direnişimizin birinci günü, direnişimiz devam edecek. İşçinin bütün alın terini almadığımız sürece burayı terk etmeyeceğiz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu