Güncel

Ulm’de 45. yıl kutlaması

Güney Almanya’nın Ulm kenti yakınlarında bulunan Herbrechtingen kasabasında PKK’nin 45’inci kuruluş yıl dönümü düzenlenen şenlikle kutlandı.

Almanya ve Avrupa’nın çok sayıda kentinde Partiya Karkerên Kurdistan’ın (PKK) 45’inci kuruluş yılı dolayısıyla gerçekleşen kutlamalar devam ediyor. Almanya’nın Ulm kenti yakınlarında bulunan Herbrechtingen’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin organize ettiği bir etkinlikle PKK’nin 45’inci kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Etkinliğe, Partizan, MLKP ve Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)’den temsilciler de katıldı.

Kurdistan devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinlikte siyasetçi Nursel Aydoğan bir konuşma yaptı.

Avrupa Parlamentosu’nda 6-7 Aralık tarihlerinde düzenlenen Kürt Konferansı’na katıldığını söyleyen Nursel Aydoğan, “Artık evrenselleşen, dünyaya yayılan bir Kürt mücadelesi ve savaşan bir PKK gerçekliği var. Bunu tüm dünya halkları görüyor ve ilham alıyor. Ne mutlu onlara ki dünya insanlık tarihine bir mücadele mirası bıraktılar. Bu yolun öğreticisi Rêber Apo’ya selam olsun. 45’inci mücadele yılınız kutlu olsun” dedi. Aydoğan, Avrupa Demokrat’a yaptığı açıklamada “Yerel seçimler ülkede olsa da, yurtdışında bulunan tüm halklarımıza da büyük görev düşüyor” diyerek “Var gücümüzle, ülkedeki ilişkilerimizi seçime katılmaya ve adaylarımıza oy vermeye çağırmalıyız” dedi.

30 yılını Türkiye zindanlarında geçiren Mordem Koçgirî ise, böyle bir günde birlikte olmaktan onur duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Halklaşan, evrenselleşen bu insanlık mücadelesinin önünde hiçbir güç duramaz. Direniş, mücadelenin tüm alanlarında büyük başarılarla sürüyor.”

Türkiye ve T.Kurdistan’ı zindanlarında tutsakların “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm’ talebiyle 14 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemlerine de dikkat çeken Mordem Koçgirî, “Yüzünüz, gönlünüz hep zindanda direnenlere dönük olsun. 45 yıllık mücadele, insanlık hanesine büyük bedellerle yazılmıştır. Bin selam olsun böyle büyük bir tarih yazan Önder Apo’ya, direnenlere ve halkımıza. 45. mücadele ve direniş yılınız kutlu olsun” diye konuştu.

Partizan Ulm ve Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) YK adına mesajların iletildiği gecenin geç saatlerine kadar süren kutlamada, Hozan Comerd, Seher Stran, Hozan Garip Nurhaq sahne aldı. Halk davul zurna eşliğinde geç saatlere kadar halay çekti ve sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin jiyan azadî” sloganları attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu