GüncelKadın

Uzman çavuşun katlettiği Burcu Demir toprağa verildi

Elazığ’da uzman Çavuş Murat Coşan tarafından katledilen Burcu Demir, kadınların omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı.

Elazığ’da özel bir hastanede fizyoterapi teknikeri olarak görev yapan Burcu Demir (32), bir ay önce evlendiği Uzman Çavuş Murat Coşan tarafından boşanmak istediği için dün çalıştığı hastanenin önünde silahla vurularak katledildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi olan Demir olay yerinde hayatını kaybederken işlediği cinayetin ardından kaçan saldırgan polislerce yakalanıp gözaltına alındı.

MA’da yer alan habere göre, yaşamını yitiren Demir’in cenazesi bugün Adli Tıp morgundan alınarak toprağa verilmek üzere memleketi Dep (Karakoçan) ilçesine getirildi.

Demir için ilçedeki cem evinde tören düzenlendi. Törene Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İlçe Örgütü yöneticileri ile partinin belediye eşbaşkan adayları da katıldı. Dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından Demir’in tabutu kadınların omzunda cenaze aracına bindirilerek defnedileceği Kortan köyündeki aile kabrine doğru yola çıkarıldı. Burada defnedilen Demir için dualar edildi.

Demir’in mezarı başında konuşan DEM Parti Dep Belediye Eşbaşkan Adayı Songül Düzgün, her gün onlarca kadının “sevgi” adı altında katledildiğini söyledi. Düzgün, “Yanı başımızda bir kadın katledildi. Neden bu sessizlik? Onlarca canımızı kaybediyoruz ve sadece üzerlerine toprak atıp gidiyoruz. Bunun böyle olmasına izin vermeyeceğiz. Dökülen bu gözyaşı ve ağıtlar burada susmayacak. Adliye koridorlarında hakkımızı arayacağız. Biz ‘öldüren sevgi’ istemiyoruz. Kadınlar olarak yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

Devletin korumak için verdiği silahla bir kadının katledildiğini ifade eden Düzgün, şunları söyledi: “Bir kadın katledildi, buna sessiz kalmayacağız. Hiçbir kadının ölümüne göz yummayacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Burcu ve katledilen onlarca kadın yoldaşımız için sesimizi duyuracağız ve durmayacağız. Toprağın altına gömülmek istenen Burcu değil, bizim hayallerimiz ve direnişimizdir” dedi.

Aile ve törene katılanlar daha sonra mezarlıktan ayrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu